Bon żywieniowy jako sposób na posiłki profilaktyczne? Jest interpretacja KIS
REKLAMA
REKLAMA
- Bony żywieniowe jako inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych
- Wartość finansowanych przez wnioskodawcę bonów żywieniowych to przychód zwolniony z opodatkowania
Bony żywieniowe jako inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych
Wnioskodawca interpretacji podatkowej jest przedsiębiorcą świadczącym usługi podwykonawstwa dla przedsiębiorstwa górniczego. Pracownicy wnioskodawcy wykonują pracę zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni w warunkach szczególnie uciążliwych.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom posiłki profilaktyczne i napoje w takich warunkach. Wnioskodawca zrealizował ten obowiązek poprzez wydawanie uprawnionym pracownikom bonów żywieniowych, które umożliwiają im nabycie artykułów spożywczych do przygotowania posiłków. Bony są dostarczane przez podmiot zewnętrzny i mogą być realizowane w wybranych sklepach spożywczych. Wnioskodawca nie wypłaca pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za posiłki i napoje. Nie posiada również regulaminu przyznawania bonów, ale zawarł umowę z podmiotem zewnętrznym, która określa możliwość nabywania wyłącznie artykułów spożywczych. Wnioskodawca nie ma wiedzy, czy nabywane produkty spełniają określone w rozporządzeniu warunki dotyczące zawartości składników odżywczych.
Pracodawca zapytał, czy przekazywane pracownikom, celem wywiązania się z obowiązku zapewnienia posiłków profilaktycznych oraz napojów, bony żywieniowe są traktowane, jako inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych określone art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym wartość finansowanych przez pracodawcę ze środków obrotowych bonów żywieniowych, będzie stanowić przychód pracownika zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a on sam nie będzie zobowiązany do obliczania, pobierania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wartość finansowanych przez wnioskodawcę bonów żywieniowych to przychód zwolniony z opodatkowania
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że bony żywieniowe są traktowane jako inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, zgodnie z art. 21ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, wartość finansowanych przez wnioskodawcę bonów żywieniowych stanowi przychód pracownika zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
KIS podkreśla, że wnioskodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie mając możliwości wydawania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, wydaje pracownikom bony żywieniowe uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. W związku z tym, wartość finansowanych przez niego bonów żywieniowych stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, jednakże zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.