REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?
Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 6 czerwca 2023 r. interpretację dotyczącą zwolnienia z podatku VAT dla usług artystycznych świadczonych przez indywidualnych twórców. Zdaniem organu usługi projektowania i wytwarzania kostiumów realizowane przez wnioskodawczynię nie korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Projektowanie i wytwarzania kostiumów a zwolnienie z VAT

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 2022 r., w ramach której projektuje i wytwarza kostiumy dla branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Kostiumy są tworzone zarówno z nowych materiałów, jak i z przeróbki lub wykorzystania istniejącej już odzieży. Wszystkie projekty są indywidualnym wyrazem twórczości wnioskodawczyni, a ona sama nigdy nie korzysta z prac podwykonawców. Za swoje usługi wnioskodawczyni otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium i przekazuje prawa autorskie do stworzonych kostiumów.

Wnioskodawczyni zapytała, czy opisane usługi podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 33b ustawy o VAT. W swoim stanowisku wnioskodawczyni argumentowała, że jej działalność jest ściśle związana z działalnością twórczą i w pełni wyczerpuje kwestie określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 
Dlatego uważała, że przysługuje jej prawo do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ustawy o VAT.

REKLAMA

Dyrektor KIS - nie ma zwolnienia z VAT, bo to nie są usługi artystyczne

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu swojego stanowiska, organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu temu podlega ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, a także określone czynności. W przypadku wnioskodawczyni, jej działalność nie spełnia tych kryteriów.

Podkreślił, że zwolnienie to dotyczy usług związanych z prawami autorskimi, które są przenoszone lub udzielane na podstawie umowy licencyjnej. W przypadku wnioskodawczyni, prawa autorskie do stworzonych kostiumów są przekazywane, ale nie na podstawie umowy licencyjnej

Dyrektor KIS zauważył również, że usługi świadczone przez wnioskodawczynię nie są usługami artystycznymi w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Wskazał, że usługi te nie są wykonywane przez artystów, a ich wynikiem nie są dzieła sztuki - co jest kolejnym warunkiem korzystania ze zwolnienia podatkowego.
Organ podatkowy podkreślił, że wnioskodawczyni nie jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jej działalność polega na projektowaniu i wytwarzaniu kostiumów, a nie na tworzeniu dzieł sztuki. Dlatego jej usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że usługi projektowania i wytwarzania kostiumów realizowane przez wnioskodawczynię nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.156.2023.2.KS

Zobacz także: Arteterapia

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA