REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?
Czy projektowanie i wytwarzanie kostiumów dla artystów podlega zwolnieniu z podatku VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 6 czerwca 2023 r. interpretację dotyczącą zwolnienia z podatku VAT dla usług artystycznych świadczonych przez indywidualnych twórców. Zdaniem organu usługi projektowania i wytwarzania kostiumów realizowane przez wnioskodawczynię nie korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Projektowanie i wytwarzania kostiumów a zwolnienie z VAT

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 2022 r., w ramach której projektuje i wytwarza kostiumy dla branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Kostiumy są tworzone zarówno z nowych materiałów, jak i z przeróbki lub wykorzystania istniejącej już odzieży. Wszystkie projekty są indywidualnym wyrazem twórczości wnioskodawczyni, a ona sama nigdy nie korzysta z prac podwykonawców. Za swoje usługi wnioskodawczyni otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium i przekazuje prawa autorskie do stworzonych kostiumów.

Wnioskodawczyni zapytała, czy opisane usługi podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 33b ustawy o VAT. W swoim stanowisku wnioskodawczyni argumentowała, że jej działalność jest ściśle związana z działalnością twórczą i w pełni wyczerpuje kwestie określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 
Dlatego uważała, że przysługuje jej prawo do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ustawy o VAT.

REKLAMA

Dyrektor KIS - nie ma zwolnienia z VAT, bo to nie są usługi artystyczne

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu swojego stanowiska, organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu temu podlega ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, a także określone czynności. W przypadku wnioskodawczyni, jej działalność nie spełnia tych kryteriów.

Podkreślił, że zwolnienie to dotyczy usług związanych z prawami autorskimi, które są przenoszone lub udzielane na podstawie umowy licencyjnej. W przypadku wnioskodawczyni, prawa autorskie do stworzonych kostiumów są przekazywane, ale nie na podstawie umowy licencyjnej

Dyrektor KIS zauważył również, że usługi świadczone przez wnioskodawczynię nie są usługami artystycznymi w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Wskazał, że usługi te nie są wykonywane przez artystów, a ich wynikiem nie są dzieła sztuki - co jest kolejnym warunkiem korzystania ze zwolnienia podatkowego.
Organ podatkowy podkreślił, że wnioskodawczyni nie jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jej działalność polega na projektowaniu i wytwarzaniu kostiumów, a nie na tworzeniu dzieł sztuki. Dlatego jej usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że usługi projektowania i wytwarzania kostiumów realizowane przez wnioskodawczynię nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.156.2023.2.KS

Zobacz także: Arteterapia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA