Czy środki ze stypendium zagranicznego na podróż służbową sędziego są wolne od podatku dochodowego?
REKLAMA
Sędzia w delegacji ze stypendium
Wnioskodawca interpretacji, będący sędzią Sądu Okręgowego, został delegowany przez swojego pracodawcę na okres 6 tygodniowej podróży służbowej do USA w celu zapoznania się z programami mediacyjnymi funkcjonującymi w tamtejszych sądach. Podróż ma być finansowana ze środków uzyskanych przez wnioskodawcę w ramach stypendium z zagranicznej fundacji. Wnioskodawca zwrócił się do KIS z zapytaniem, czy środki te będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
REKLAMA
Stypendium z fundacji z USA to nie stypendium oświatowe
REKLAMA
KIS stwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje na stypendia przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, systemie szkolnictwa wyższego i nauce, systemie sportu, a także na stypendia przyznane na podstawie przepisów o pomocy społecznej. W przypadku wnioskodawcy, stypendium zostało przyznane przez amerykańską fundację, a nie na podstawie wyżej wymienionych przepisów.
KIS podkreślił, że stypendium otrzymane przez wnioskodawcę nie jest zwolnione od podatku dochodowego, ponieważ nie spełnia wymogów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zaznaczył, że stypendium nie jest przyznawane na podstawie przepisów o systemie oświaty, systemie szkolnictwa wyższego i nauce, systemie sportu, ani na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Ponadto, KIS zwrócił uwagę, że stypendium nie jest przyznawane na pokrycie kosztów związanych z nauką lub szkoleniem, ale na pokrycie kosztów podróży służbowej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA