REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zawarcie umowy dożywocia i przeniesienie własności nieruchomości w ramach tej umowy na rzecz zobowiązanego nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, częściowo nieodpłatnych świadczeń, ani żadnego innego tytułu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej.
Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.
Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana umowy dożywocia nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ponieważ zobowiązanie do dokonywania na rzecz dożywotnika zawartych w umowie świadczeń nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zmiana umowy dożywocia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla podatnika.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie na wnioskodawcę udziału w nieruchomości w zamian za odstąpienie od egzekwowania należności z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie wpływa na prawo do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów, takich jak zamieszkiwanie i zameldowanie w lokalu przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że brak jest opodatkowania PIT w przypadku otrzymania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, której przedmiotem jest użytkowa hala produkcyjna.
REKLAMA
Według interpretacji organów administracji skarbowej, sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika nie będzie obciążona 19% podatkiem od zbycia. Zwolnienie to dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia. Wnioskodawczyni, która w lutym 2022 r. nabyła z mężem mieszkanie, planowała przenieść własność tego lokalu na rzecz swojej pełnoletniej córki na podstawie umowy dożywocia. Wnioskodawczyni zapytała, czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania obciążona jest podatkiem 19%.
REKLAMA