REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku przekazania środków pieniężnych na przechowanie, nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie osoby przekazującej środki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że umowy sprzedaży monet wykonanych ze złota dewizowego nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako umowy sprzedaży walut obcych.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny (np. od siostry) może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak opodatkowania PCC umowy cash poolingu, czyli umowy świadczenia usług optymalizacji zarządzania płynnością, opartej na systemie zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków bankowych na bazie dziennej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa pożyczki zawarta we Francji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce z uwagi na brak spełnienia warunków dotyczących miejsca zawarcia umowy oraz miejsca zamieszkania stron.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że kluczowym warunkiem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy obdarowanego. W sytuacji, gdy środki te zostały wpłacone na konto osoby trzeciej, zwolnienie nie ma zastosowania. W konsekwencji, otrzymana darowizna podlega opodatkowaniu zgodnie z ogólnymi zasadami.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie musi rozliczać podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu współposiadania lokaty terminowej i wpłacenia na nią środków przez jej ojca.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wartość nominalna środków pieniężnych w ramach wkładu niepieniężnego (ZCP) jest uznawana za koszt uzyskania przychodu.
W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki pieniężne otrzymywane od małżonka na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie podlegają opodatkowaniu jako darowizna.
Podatnik otrzymał darowiznę od siostry i zastanawia się, czy może ją zadeklarować w urzędzie skarbowym. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację w tej sprawie.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy oceny skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych na podstawie wyroku sądu z tytułu zaniżenia dotacji oświatowej w związku z prowadzeniem niepublicznego przedszkola.
Środki uzyskane z ugody dotyczącej umowy sprzedaży nieruchomości, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej.
REKLAMA