Czy kwota otrzymana na podstawie wyroku sądu jako wyrównanie dotacji jest zwolniona z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Błędna wysokość dotacji
Wnioskodawca prowadzi Niepubliczne Przedszkole, które zostało zarejestrowane w ewidencji szkół i placówek niepublicznych. W wyniku błędnego ustalenia wysokości dotacji za lata 2012, 2015 i 2016, wnioskodawca podjął kroki prawne w celu uzyskania niedopłaconych kwot dotacji. Sąd Okręgowy zasądził na rzecz wnioskodawcy kwotę od Gminy, w tym odsetki ustawowe za opóźnienie.
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał o opodatkowanie środków pieniężnych otrzymanych na podstawie wyroku sądu z tytułu zaniżenia dotacji oświatowej. Wnioskodawca uważa, że powinien zapłacić 19% podatku od należności głównej oraz wykazać to w zeznaniu rocznym PIT-36L.
Bez zwolnienia podatkowego
Dyrektor KIS stwierdził, że otrzymane przez wnioskodawcę środki pieniężne (na skutek błędnego ustalenia wysokości dotacji za lata 2012, 2015, 2016) nie stanowią dotacji w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, zatem wskazana kwota (należność główna wraz z odsetkami) nie może zostać objęta zwolnieniem przewidzianym w treści art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środki pieniężne przez wnioskodawcę otrzymane w 2022 r. z tytułu niedopłaty dotacji za lata 2012, 2015, 2016, stanowią w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez wnioskodawcę z tego źródła przychodów.
REKLAMA
REKLAMA