REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na benefity w części dotyczącej świadczeń na rzecz współpracowników związanych ze spółką umowami typu B2B mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągnięciem przez spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.
Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia - będzie to czynność w sprawach zdrowia.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że Zespół Opieki Zdrowotnej nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części, ponieważ zakupy opodatkowane dotyczą w całości działalności zwolnionej z podatku w ramach zwolnienia przedmiotowego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynność związana z aportem nieruchomości do szpitala jest zwolniona z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z uzasadnionym stanowiskiem KIS, wniesienie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PCC, ponieważ czynności związane z działalnością leczniczą, nie podlegają opodatkowaniu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Szpital powiatowy, który realizuje inwestycję współfinansowaną przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, nie będzie miał możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT. Interpretacja organów administracji skarbowej wykazała, że szpital powiatowy, jako podmiot działający w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych kosztów związanych z projektem. Zobaczmy, jakie konsekwencje ma ta interpretacja.
REKLAMA
REKLAMA