Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi dietetyczne a zwolnienie z podatku VAT
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dietetycznych, w tym na przeprowadzaniu, zarówno stacjonarnie, jak i online konsultacji dietetycznych oraz tworzeniu indywidualnych jadłospisów. Usługi te świadczone były przez nią osobiście, przez jej pracowników i podwykonawców. Wnioskodawczyni, jak i podwykonawcy posiadali tytuł magistra dietetyki i świadczyli usługi w ramach zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy usługi dietetyczne świadczone przez nią, jej pracowników oraz podwykonawców, polegające na przeprowadzaniu konsultacji dietetycznych oraz tworzeniu indywidualnych jadłospisów, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c oraz art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mają na celu poprawę zdrowia i stanowią usługi w zakresie opieki medycznej. W związku z tym, usługi te świadczone bezpośrednio przez wnioskodawczynię i jej pracowników, jak i te świadczone przez podwykonawców, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c oraz art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT. Dodatkowo, KIS wyjaśniła, że skoro wnioskodawczyni nabywa usługi dietetyczne od podwykonawców i odsprzedaje je pacjentom w stanie nieprzetworzonym to zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, traktowana jest jako usługobiorca, a następnie usługodawca tych samych usług, co uprawnia ją do zwolnienia z VAT.
Jednocześnie, KIS uznała, że usługi dietetyczne świadczone dla osób zdrowych nie realizują celu terapeutycznego ani medycznego. Zgodnie z przepisami, aby usługa mogła korzystać ze zwolnienia z VAT, musi być świadczona w ramach działalności leczniczej i służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Usługi dla osób zdrowych, chcących poprawić swoje nawyki żywieniowe, nie spełniają tych warunków, więc nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.