REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Sprzedaż praw do białych certyfikatów, mimo że opodatkowana, nie umożliwia odliczenia podatku naliczonego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowadząca zakład fryzjerski podatniczka, rozliczająca podatki w formie karty podatkowej, miała prawo przenieść nieodliczoną część składki zdrowotnej z jednego miesiąca na kolejny, obniżając w ten sposób należny podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu z czysto służbowego na mieszany, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu remediacji gruntów, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki związane z realizacją projektu dotyczą podstawowej działalności wnioskodawcy, która nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, który polega na zakupie 3 modułów UTM, 4 stacji roboczych do USC i Ewidencji Ludności, diagnozy cyberbezpieczeństwa oraz usługi szkolenia z zakresu podstaw cyberbezpieczeństwa dla pracowników Urzędu Miejskiego, ponieważ nabyte wyposażenie i usługi w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane do poprawy realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej oraz wzmocnienia cyfrowej odporności na zagrożenia i będą wykorzystywane do poprawy obsługi administracyjnej mieszkańców.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że nie można skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT przy realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich, jeżeli poniesione wydatki, nie są związane z opodatkowaną działalnością.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnicy, którzy nabywają usługi inwestycyjne związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi od podatku VAT, a nie mogą jednoznacznie przypisać wydatków do konkretnego rodzaju sprzedaży, mają prawo do obniżenia podatku należnego w części odpowiadającej proporcji określonej w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Proporcję tę można ustalić na podstawie metody wskazanej w art. 90 ust. 3 tej ustawy.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie aparatu USG związanego z usługami opieki medycznej zwolnionymi od VAT, ponieważ odliczenie dotyczy tylko towarów i usług wykorzystywanych do działań opodatkowanych, a nie do czynności zwolnionych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie toru typu "pumptrack".
Dyrektor KIS potwierdził, że w związku z zakupem wozu asenizacyjnego Gmina będzie miała możliwość odliczenia i zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.
Artykuł omawia kwestię odliczania podatku VAT przez uczelnie publiczne w ramach projektów naukowych. W świetle odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), okazuje się, że uczelnie nie mają prawa do obniżania podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu, jeśli wyniki badań nie są wykorzystywane do celów opodatkowanych, lecz są udostępniane nieodpłatnie w celu upowszechnienia wiedzy. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla uczelni oraz przedstawia możliwe rozwiązania w celu prawidłowego rozliczania podatku VAT.
W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia VAT przez stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie, które podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa na budowę placów zabaw, zwróciło się do KIS w celu uzyskania jasności w kwestii odliczenia podatku naliczonego. KIS potwierdza, że stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia VAT poniesionego w ramach realizacji projektu, co ma istotne konsekwencje dla obu stron.
Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu ustalenia, czy przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z realizacją konkretnego zadania. Zadanie to obejmuje przebudowę drogi na określonym odcinku i ma być dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Interpretacja KIS wyklucza jednak taką możliwość, co może mieć istotne konsekwencje dla gminy oraz innych podmiotów o podobnych wątpliwościach.
REKLAMA