REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy uczelnie publiczne mogą odliczyć VAT od projektów naukowych?

VAT od projektów naukowych
VAT od projektów naukowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł omawia kwestię odliczania podatku VAT przez uczelnie publiczne w ramach projektów naukowych. W świetle odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), okazuje się, że uczelnie nie mają prawa do obniżania podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu, jeśli wyniki badań nie są wykorzystywane do celów opodatkowanych, lecz są udostępniane nieodpłatnie w celu upowszechnienia wiedzy. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla uczelni oraz przedstawia możliwe rozwiązania w celu prawidłowego rozliczania podatku VAT.

VAT od projektów naukowych

Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest uczelnia publiczna, która realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego. Projekt ten ma na celu zaprojektowanie i uruchomienie innowacyjnego systemu oraz optymalizację wykorzystania energii w procesie produkcji. W ramach projektu planowane są różne badania naukowe, których wyniki będą udostępniane i upowszechniane nieodpłatnie w formie publikacji, raportów, instrukcji oraz poprzez seminaria i szkolenia dla zainteresowanych.

REKLAMA

Uczelnia nie ma prawa do odliczenia VAT

Zgodnie z odpowiedzią Krajowej Informacji Skarbowej, uczelnia nie ma prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wskazanego w fakturach zakupu towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia podatku VAT należnego przysługuje tylko w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku projektu realizowanego przez uczelnię, wyniki badań nie są ani nie będą wykorzystywane do prowadzenia opodatkowanej działalności, lecz będą udostępniane nieodpłatnie w celu upowszechnienia wiedzy.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że uczelnia publiczna nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu towarów i usług, ponieważ wyniki badań, które będą realizowane w ramach projektu, nie będą wykorzystywane do prowadzenia opodatkowanej działalności, lecz będą udostępniane nieodpłatnie w celu upowszechnienia wiedzy. Wnioskodawca powinien uwzględnić ten fakt przy realizacji projektu i rozliczaniu podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.36.2023.2.HW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA