Czy dopłata na utrzymanie nierentownych linii autobusowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
REKLAMA
REKLAMA
Dopłata na utrzymanie nierentownych linii autobusowych
Wnioskodawca, prowadzący firmę transportową, obsługuje linię komunikacyjną w gminie, która jest finansowana ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) otrzymanych z urzędu wojewódzkiego. Środki te są przeznaczone na pokrycie strat wynikających z utrzymania nierentownej linii. Zgodnie z umową z gminą, przedsiębiorca co miesiąc wystawia noty obciążeniowe na urząd gminy, które są regulowane z tych funduszy. Otrzymywana dopłata jest rekompensatą za utracone przychody, ponieważ wpływy z biletów nie wystarczają na pokrycie kosztów działalności komunikacyjnej.
REKLAMA
Przedsiębiorca uważał, że otrzymywana dopłata spełnia przesłanki zwolnienia i nie podlega opodatkowaniu, jako dotacja, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymana z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Argumentował, że dopłata przeznaczona jest wyłącznie na pokrycie deficytu operacyjnego działalności transportowej, która sama w sobie nie generuje wystarczających zysków do pokrycia kosztów. Aby potwierdzić prawidłowość swojego stanowiska, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie oficjalnej interpretacji w tej sprawie.
KIS: opodatkowanie środków pieniężnych z tytułu dopłaty
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że dopłata na utrzymanie nierentownych linii autobusowych jest traktowana jako przychód podlegający opodatkowaniu razem z innymi dochodami uzyskiwanymi z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 9 ust. 1 tej ustawy stanowi, że opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem tych, które są wymienione w art. 21, 52, 52a, i 52c. Zaznaczył, że wszelkie otrzymywane przez podatnika dotacje i dopłaty związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności. Wyjątek stanowią te dotacje, które przeznaczone są na nabycie lub wytworzenie podlegających amortyzacji środków trwałych, lub wartości niematerialnych i prawnych.
REKLAMA
Następnie, KIS podkreśliła, że aby wypłacone świadczenie (dotacja) korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, powinno być uzyskane z budżetu państwa lub z budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz stanowić dotację w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych. Co więcej, oba warunki muszą zostać spełnione łącznie. Ponieważ środki z FRPA nie są uznawane za dotację w rozumieniu ww. ustawy, nie mogą zostać objęte zwolnieniem przewidzianym w treści art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
„Reasumując - w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dopłata, którą otrzyma Pan z Urzędu Gminy ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na utrzymanie nierentownych linii autobusowych, na podstawie wystawionej przez Pana noty obciążeniowej, nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem jest przychodem Pana firmy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z wybraną przez Pana formą opodatkowania, tj. wg zasad ogólnych” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.