Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?
REKLAMA
REKLAMA
Nadpłata zasiłku chorobowego - obowiązki płatnika
Wnioskodawca, będący pracodawcą, w wyniku własnego błędu wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy w zawyżonej wysokości. Ta nadpłata świadczenia wymagała korekty dokumentów rozliczeniowych oraz zwrotu nienależnej części zasiłku do ZUS. Przedsiębiorca, uznając swój błąd, postanowił nie dochodzić zwrotu nadpłaconej kwoty od pracownika, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za popełnione nieprawidłowości. Pracownik będzie nadal zatrudniony w spółce.
REKLAMA
W związku z powyższym pracodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, generuje przychód podatkowy wymagający odprowadzenia podatku dochodowego. W swoim stanowisku argumentował, że nadpłacony zasiłek został już opodatkowany w momencie wypłaty, więc umorzenie długu nie powoduje powstania nowego przychodu ani konieczności ponownego opodatkowania tej kwoty.
KIS: nadpłacone świadczenie nie generuje przychodu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że nadpłacony zasiłek chorobowy umorzony jako dług pracownika nie generuje przychodu podatkowego.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych, które są wyraźnie zwolnione z opodatkowania. W myśl art. 11 ust. 1 przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Organ podkreślił, że przychód powstaje, gdy podatnik otrzymuje świadczenie kosztem majątku innej osoby.
Następnie KIS wskazała, że w opisanej sytuacji nie doszło do przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Zwrot nadpłaconego zasiłku chorobowego do ZUS przez pracodawcę oraz decyzja o niedochodzeniu zwrotu nadpłaconej kwoty od pracownika nie skutkują powstaniem nowego przychodu. Pracownik nie otrzymał żadnego dodatkowego świadczenia ani korzyści majątkowej, ponieważ zasiłek chorobowy został już opodatkowany w momencie jego wypłaty. Organ zaznaczył, że ponowne opodatkowanie tej samej kwoty byłoby nieuzasadnione i sprzeczne z przepisami.
„Wobec powyższego, w sytuacji zwrotu przez Państwa nadpłaconego zasiłku chorobowego do ZUS, i podjęcia decyzji o rezygnacji z dochodzenia od pracownika zwrotu wypłaconej mu nienależnie części zasiłku chorobowego nie będzie ciążył na Państwu z tego tytułu obowiązek naliczania i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.