Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej jako koszt uzyskania przychodów
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził wspólnie z żoną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych w formie spółki cywilnej. Ich pełnoletnia córka została ustanowiona pełnomocnikiem spółki. Za swoje usługi, córka otrzymywała miesięczne wynagrodzenie, które było wypłacane bezpośrednio na jej rachunek bankowy. Nie istniała między stronami formalna umowa o pracę czy umowa zlecenia, a jedyną podstawą działania była treść pełnomocnictwa.
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał, czy wynagrodzenie wypłacone córce z tytułu pełnomocnictwa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Uważał, że wynagrodzenie to stanowi koszt uzyskania przychodów, gdyż zabezpiecza źródło przychodów spółki, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), oraz nie jest wymienione w art. 23 tej samej ustawy jako koszt wyłączony z kosztów podatkowych.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy potwierdził, że wydatki na wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wnioskodawcy proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeżeli spełnione są określone warunki.
"Zatem warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek: -został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik), -jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona, -pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, -poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, -został właściwie udokumentowany, -nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów." - wskazał organ.
KIS podkreśliła, że wydatki, które nie są wyraźnie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o PIT, muszą być dokładnie analizowane pod kątem ich związku przyczynowego z przychodami. W przypadku wnioskodawcy, wynagrodzenie pełnomocnika spełniało te warunki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.