Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna charytatywno-opiekuńcza na rzecz kościoła
W 2024 roku wnioskodawczyni planuje przekazać darowiznę charytatywno-opiekuńczą na rzecz kościelnej osoby prawnej, która jest zarejestrowana w Rejestrze Kościołów i Innych Związków Wyznaniowych, ale nie posiada specjalnej ustawy określającej stosunek państwa do tego kościoła. Darowizna ta będzie przekazana w gotówce, a podatniczka otrzyma pełne pokwitowanie oraz sprawozdanie z wykonania darowizny.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może odliczyć ww. darowiznę od dochodów uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych lub umowy o pracę, w 100% jej wysokości. Kobieta twierdziła, że na podstawie art. 26 ust. 6d ustawy o PIT oraz art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku państwa do kościoła ma prawo do pełnego odliczenia darowizny.
KIS: brak możliwości odliczenia darowizny od dochodu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że darowizna na rzecz kościelnej osoby prawnej, nieposiadającej ustawy o stosunku państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT, w szczególności art. 26 ust. 1 pkt 9, który określa warunki odliczenia darowizn oraz art. 26 ust. 5, który wskazuje na ograniczenia dotyczące łącznej kwoty odliczeń. Przepisy te precyzują, że darowizny mogą być odliczane jedynie w określonych przypadkach, w tym na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego oraz krwiodawstwa.
Następnie organ przytoczył regulacje ustawowe dotyczące działalności pożytku publicznego i wolontariatu oraz przepisy regulujące stosunki państwa z poszczególnymi kościołami. Wskazał, że jedynie darowizny na rzecz kościołów posiadających odrębne ustawy regulujące te stosunki mogą być odliczane w pełnej wysokości, bez limitu. Powołane ustawy obejmują m.in. Kościół Katolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz inne wybrane kościoły.
„W świetle przedstawionych wyjaśnień oraz zacytowanych przepisów prawa uznać należy, że w opisanej sytuacji nie będzie Pani mogła odliczyć darowizny przekazanej w 2024 r. na cele charytatywno-opiekuńcze, dokonanej na rzecz (...). Instytucja ta posiada co prawda status kościelnej osobowości prawnej - zarejestrowanej w Rejestrze Kościołów i innych Związków Wyznaniowych prowadzonym przez MSWiA, jednakże nie posiada ustawy o stosunku Państwa do tegoż kościoła. Tylko przesłanka posiadania przez kościelną osobę prawną ustawy regulującej stosunek Państwa do danego kościoła może skutkować wyłączeniem z podstawy opodatkowania w pełnej wysokości darowizn przeznaczonych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez dany kościół” - podsumowała KIS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.