REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Usługi przeprowadzania spotkań autorskich a VAT
Usługi przeprowadzania spotkań autorskich a VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że tego typu usługi kulturalne spełniają kryteria zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi przeprowadzania spotkań autorskich a VAT

Wnioskodawczyni jest pisarką, autorką książek literatury popularnej. Rejestrując działalność gospodarczą jako pisarka artystka, zarejestrowała się jako podatnik VAT. Regularnie bierze udział w spotkaniach autorskich organizowanych przez biblioteki i ośrodki kultury, podczas których odpowiada na pytania dotyczące swoich książek. Spotkania te mają charakter kulturalny, są otwarte dla publiczności i wstęp na nie jest bezpłatny. Pisarka otrzymuje zapłatę za każde spotkanie, jednak łączna wysokość honorariów nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznie.

REKLAMA

W związku z tym kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT za prowadzone spotkania autorskie. Argumentowała, że spotkania te mają charakter kulturalny i jako takie powinny być zwolnione od podatku VAT. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ma zaznaczoną działalność PKD 90.03.Z Artystyczna i Literacka działalność twórcza, sklasyfikowaną w dziale 90 PKWiU, co jej zdaniem sugeruje, że usługi te są objęte ww. zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Usługi zwolnione od podatku VAT - stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że pisarka może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT za prowadzone spotkania autorskie.

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej interpretacji odwołał się do art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, który zwalnia od podatku VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Następnie organ wyjaśnił, że działalność pisarki polegająca na organizowaniu spotkań autorskich, podczas których omawia swoje książki i odpowiada na pytania publiczności, spełnia kryteria działalności kulturalnej. Spotkania te, otwarte dla publiczności i niekomercyjne, dodatkowo przemawiają za uznaniem ich za usługi kulturalne. KIS podkreśliła, że pisarka działa jako indywidualny twórca posiadający prawa autorskie do swoich utworów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W konsekwencji, skoro świadczone przez Panią usługi polegające na przeprowadzaniu spotkań autorskich – jak wynika z opisu sprawy – stanowią usługi kulturalne, które świadczy Pani, jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, występując jako osoba posiadająca prawa autorskie do omawianych przez Panią książek, które sama Pani napisała, a na egzemplarzach książek widnieje Pani nazwisko według przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a usługi te są wynagradzane w formie honorarium, to ww. usługi będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.230.2024.2.SM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA