Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi wystawiania spektakli teatralnych a VAT
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmuje się wystawianiem autorskich, interaktywnych spektakli teatralnych w różnych miejscach, takich jak przedszkola, szkoły, domy kultury, DPS-y, biblioteki, imprezy okolicznościowe i festyny. Każdy spektakl jest opracowywany od podstaw przez wnioskodawcę, który samodzielnie tworzy scenariusze i scenografię. Przedstawienia są interaktywne, co oznacza, że widzowie mają możliwość aktywnego uczestniczenia w tworzeniu fabuły, doradzaniu bohaterom, a także włączania się w tańce i śpiew.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy prowadząc działalność artystyczną polegającą na wystawianiu interaktywnych spektakli teatralnych, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Twierdził, że jego działalność powinna być zwolniona z tego podatku, ponieważ każda jego produkcja jest unikalna, improwizowana i posiada cechy działalności artystycznej. Ze względu na przekroczenie limitu przychodów, obecnie nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego i płaci 23% VAT od wystawianych faktur, co stanowi znaczące obciążenie finansowe.
Zwolnienie od podatku świadczonych usług
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że usługi w postaci autorskich spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wyjaśnił, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców, jeżeli są one wynagradzane w formie honorariów, a ich efekt stanowi utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.
KIS podkreśliła, że istotnym kryterium przyznania zwolnienia jest zarówno charakter usług (kulturalne), jak i forma wynagrodzenia (honorarium). Zgodnie z interpretacją, twórca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, samodzielnie organizuje i realizuje przedstawienia teatralne, działając jako indywidualny artysta, kwalifikuje się do zwolnienia od podatku VAT
„Tym samym, skoro świadczone przez Pana usługi polegające na wykonywaniu przedstawień teatralnych – jak wynika z opisu sprawy – stanowią usługi kulturalne, które świadczy Pan, jako indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w wyniku których powstają utwory (przedstawienia teatralne), a usługi te są wynagradzane w formie honorarium, to ww. usługi będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.