REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Usługi coachingowe online zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej
Usługi coachingowe online zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Usługi coachingowe online a ewidencjonowanie

Wnioskodawca, który wcześniej prowadził działalność gospodarczą w latach 2016-2018 i korzystał ze zwolnienia podmiotowego z VAT, po wykreśleniu z CEIDG nie prowadził działalności aż do 2024 roku. Obecnie jako czynny podatnik VAT, prowadzi działalność w zakresie usług agencji reklamowych i planuje rozszerzenie oferty o usługi coachingowe online. Usługi te będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, z zapłatą realizowaną elektronicznie i dokumentowaną odpowiednimi dowodami.

REKLAMA

Mężczyzna uważał, że spełnia warunki zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Płatności za usługi coachingowe będą realizowane całkowicie za pomocą płatności online, a każda transakcja będzie odpowiednio dokumentowana, zawierając dane osoby dokonującej rezerwacji oraz szczegóły usługi. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy jego interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.

Zwolnienie z obowiązku używania kasy fiskalnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dla świadczonych usług coachingowych online.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności do art. 111 ust. 1, który nakłada ogólny obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże zgodnie z art. 111 ust. 8 tej ustawy oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, możliwe są zwolnienia z tego obowiązku, jeżeli spełnione są określone warunki.

Następnie organ wskazał, że zgodnie z § 2 ust. 1 w związku z poz. 37 załącznika do tego rozporządzenia, zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy usług świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jeśli zapłata za te usługi jest dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Przy tak przedstawionym opisie sprawy, stwierdzić należy, że będzie Pan mógł na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania opisanych we wniosku usług z zastosowania kasy rejestrującej, za które otrzyma Pan zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.265.2024.1.JM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA