Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Udzielanie korepetycji z programowania a zwolnienie z VAT
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z oprogramowaniem. Mężczyzna planował rozszerzenie swojej działalności o udzielanie korepetycji z programowania osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w językach takich jak PHP, Java, JavaScript, Python, SQL, HTML, CSS. Wnioskodawca posiadał tytuł inżyniera informatyki i specjalizował się w programowaniu aplikacji biznesowych, lecz nie miał wykształcenia pedagogicznego. Korepetycje miały być w pełni zgodne z jego kwalifikacjami i doświadczeniem. Podatnik zamierzał oferować korepetycje zarówno stacjonarnie, jak i online, w zależności od preferencji uczniów.
REKLAMA
Czy dla świadczonych usług korepetycji z programowania znajdzie zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT? Wnioskodawca uważał, że świadczone przez niego usługi mogą korzystać ze zwolnienia wynikającego ze wskazanego przepisu. Argumentował, że spełnia wymagane warunki, ponieważ posiada kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Twierdził, że świadczone przez niego korepetycje będą pokrywać się z materiałem przerabianym na przedmiotach kierunkowych i specjalnościowych przez studentów i uczniów techników.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Organ podatkowy po analizie przepisów, zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Wskazał, że art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT zwalnia od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli. Przepis ten jest odzwierciedleniem regulacji art. 132 ust. 1 lit. j Dyrektywy 2006/112/WE Rady, która również przewiduje zwolnienie dla prywatnego nauczania przez nauczycieli, obejmującego kształcenie powszechne lub wyższe. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie przesłanki przedmiotowej tj. usługi muszą obejmować nauczanie prywatne na odpowiednim poziomie edukacji oraz przesłanki podmiotowej - usługodawca musi być nauczycielem.
"Pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć osobę, która posiada i przekazuje wiedzę i umiejętności. Przy czym, nie musi to być nauczyciel w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215), ale np. osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe matematyczne i udziela korepetycji z matematyki)." - wskazał organ.
W ocenie organu podatkowego, podatnik spełniał wymagane warunki. Posiadał on kierunkowe wykształcenie i doświadczenie zawodowe w programowaniu a usługi korepetycji z programowania miały obejmować materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, a w związku z tym mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT dla świadczonych usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.