Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi organizacji półkolonii oraz kolonii
Wnioskodawczyni planuje organizować półkolonie oraz kolonie w czasie ferii letnich, zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej. Organizowane półkolonie i kolonie będą zgłaszane kuratorowi oświaty i ich realizacja będzie podlegała nadzorowi i kontroli przez kuratorium. W czasie pobytu na półkoloniach oraz koloniach dzieci będą przebywać pod nadzorem kadry opiekuńczej i wychowawczej. Półkolonie oraz kolonie będą stanowiły usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty, oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.
REKLAMA
Kobieta uważała, że organizowane przez nią półkolonie i kolonie oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT. Argumentowała, że zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku takich usług. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Usługi korzystają ze zwolnienia od VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT, w szczególności zwrócił uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a tej ustawy, który daje możliwość zastosowania zwolnienia od VAT, jeżeli świadczone usługi będą stanowiły usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą a opieka ta sprawowana będzie w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe.
„Zatem, skoro:
- świadczone przez Panią usługi organizacji półkolonii i kolonii będą obejmować usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz wykonywane będą w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty;
- w czasie trwania półkolonii oraz kolonii będzie Pani zapewniała opiekę nad uczestnikami;
- usługa półkolonii oraz kolonii będzie wykonywana w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty, oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży;
- organizowane przez Panią półkolonie i kolonie będą zgłaszane kuratorowi oświaty i ich realizacja będzie podlegała nadzorowi i kontroli przez kuratorium
– to organizowane przez Panią półkolonie oraz kolonie będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy” - wskazał organ.
REKLAMA
Następnie KIS wyjaśniła, że z treści przywołanego przepisu wynika także, że zakresem określonego w nim zwolnienia jest objęta nie tylko opieka nad dziećmi i młodzieżą, ale również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych – pod warunkiem jednak, że są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej i ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatniczkę, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności, w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego sprawy organ stwierdził, że w przedmiotowym przypadku nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 17 ustawy o VAT, wyłączające zwolnienie od podatku. Z uwagi na to świadczenia dodatkowe, które będą zapewniane przez wnioskodawczynię w ramach organizacji półkolonii (transport, wyżywienie, bilety wstępu do atrakcji) oraz w ramach kolonii (transport, wyżywienie, nocleg, bilety wstępu do atrakcji) również mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ww. ustawy.
„Organizowane przez Panią półkolonie i kolonie oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.