Czy sprzedaż biletów parkingowych może być zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej?

Sprzedaż biletów parkingowych a ewidencjonowanie / Sprzedaż biletów parkingowych a ewidencjonowanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że sprzedaż biletów parkingowych rejestrowana przez automat płatniczy zainstalowany na parkingu może być zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie to obowiązuje do dnia 31 grudnia 2024 roku.

Sprzedaż biletów parkingowych a ewidencjonowanie

Spółka zajmuje się świadczeniem usług parkingowych. Na jej parkingu zainstalowany jest system parkingowy, a opłaty za parkowanie są pobierane na dwa różne sposoby:

  1. Przez pracownika obsługi parkingu, gdzie opłaty są rejestrowane przy pomocy kasy ręcznej (komputer z oprogramowaniem i podłączona do niego drukarka fiskalna),
  2. Samodzielnie przez klientów, za pomocą automatu płatniczego, który akceptuje płatności w bilonie i banknotach oraz wystawia potwierdzenia dokonanych transakcji.

Dotychczas opłaty pobierane w automacie płatniczym nie były nigdy ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej.

Firma uważała, że czynności rejestrowane przez automat płatniczy powinny być zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Argumentowała to tym, że spełniają warunki zawarte w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, pkt 40. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z prawem.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że sprzedaż biletów parkingowych rejestrowana przez automat płatniczy zainstalowany na parkingu może być zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Ustawa ta również przewiduje możliwość zwolnienia z tego obowiązku na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które w swoim załączniku określa warunki i przypadki, w których takie zwolnienie może mieć zastosowanie.

Następnie organ zauważył, że opisany w stanie faktycznym sprawy automat płatniczy przyjmuje należność w bilonie i banknotach, wystawia potwierdzenia transakcji, oraz działa w systemie bezobsługowym, co spełnia wymogi zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Ponadto, usługi te nie były wcześniej ewidencjonowane na kasie fiskalnej, dlatego mogą korzystać ze zwolnienia zgodnie z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia. Z uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że nie ma podstaw do odmowy zwolnienia z ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej.

„W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że Spółka nie ma obowiązku ewidencji świadczenia usług parkingowych rejestrowanych przez automat płatniczy zainstalowany na parkingu – za pomocą kasy rejestrującej do 31 grudnia 2024 r. na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 40 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.201.2024.1.NS

Podatki
Czy usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?
28 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że tego typu usługi kulturalne spełniają kryteria zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy można skorygować zawyżoną stawkę VAT na kasie fiskalnej?
26 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca nie ma prawa do dokonania korekty, w przypadku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży towarów z zawyżoną stawką VAT, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.

Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?
24 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?
20 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
14 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
14 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?
13 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?
13 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?
12 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

pokaż więcej
Proszę czekać...