REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

rower
rower
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Odliczenie VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych

Miasto, które zwróciło się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, przystąpiło we współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w województwie do realizacji projektu utworzenia systemu wypożyczalni rowerów publicznych. Projekt ten obejmował dostawę, uruchomienie, zarządzanie oraz kompleksową eksploatację samoobsługowych wypożyczalni rowerów. Dofinansowanie projektu pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego, przy czym VAT nie był kosztem kwalifikowalnym.

REKLAMA

REKLAMA

Po zrealizowaniu projektu system funkcjonował na terenie miasta, świadcząc co do zasady odpłatne usługi wynajmu rowerów. Miasto ponosiło wydatki na budowę oraz bieżące koszty obsługi systemu, które były fakturowane przez dostawców i usługodawców.

Miasto zwróciło się do KIS z pytaniem, czy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT czy może odliczyć pełną kwotę podatku naliczonego, który został zapłacony przy zakupach związanych z inwestycją oraz jej bieżącą obsługą. Miasto podkreślało, że poniesione wydatki związane z realizacją i utrzymaniem systemu wypożyczalni są bezpośrednio związane z działalnością opodatkowaną. W związku z tym, zdaniem miasta, spełnione są warunki do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa początkowo wydała interpretację indywidualną, w której uznała stanowisko miasta za nieprawidłowe. Miasto złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił interpretację, wskazując, że miasto ma prawo do odliczenia VAT od nakładów poniesionych na realizację i utrzymanie inwestycji.

REKLAMA

W ostatecznej interpretacji, wydanej po ponownym rozpatrzeniu sprawy, organ podatkowy uwzględnił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i stwierdził, że miasto realizuje usługi wynajmu rowerów na podstawie umów cywilnoprawnych, zorganizowane w sposób profesjonalny i ciągły, co do zasady odpłatnie, co kwalifikuje je jako działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Podkreślono, że mimo że wypożyczenie roweru na pierwsze 20 minut jest bezpłatne, nie zmienia to faktu, że cały system jest komercyjny i odpłatny w dłuższym okresie użytkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, organ podatkowy uznał ostatecznie, że poniesione przez miasto wydatki na realizację oraz bieżącą obsługę systemu wypożyczalni są bezpośrednio związane z działalnością opodatkowaną, co dało miastu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.354.2020.12.MSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA