Czy sprzedaż biletów parkingowych może być zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż biletów parkingowych a ewidencjonowanie
Spółka zajmuje się świadczeniem usług parkingowych. Na jej parkingu zainstalowany jest system parkingowy, a opłaty za parkowanie są pobierane na dwa różne sposoby:
REKLAMA
- Przez pracownika obsługi parkingu, gdzie opłaty są rejestrowane przy pomocy kasy ręcznej (komputer z oprogramowaniem i podłączona do niego drukarka fiskalna),
- Samodzielnie przez klientów, za pomocą automatu płatniczego, który akceptuje płatności w bilonie i banknotach oraz wystawia potwierdzenia dokonanych transakcji.
Dotychczas opłaty pobierane w automacie płatniczym nie były nigdy ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej.
Firma uważała, że czynności rejestrowane przez automat płatniczy powinny być zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Argumentowała to tym, że spełniają warunki zawarte w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, pkt 40. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z prawem.
Zwolnienie z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że sprzedaż biletów parkingowych rejestrowana przez automat płatniczy zainstalowany na parkingu może być zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Ustawa ta również przewiduje możliwość zwolnienia z tego obowiązku na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które w swoim załączniku określa warunki i przypadki, w których takie zwolnienie może mieć zastosowanie.
Następnie organ zauważył, że opisany w stanie faktycznym sprawy automat płatniczy przyjmuje należność w bilonie i banknotach, wystawia potwierdzenia transakcji, oraz działa w systemie bezobsługowym, co spełnia wymogi zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Ponadto, usługi te nie były wcześniej ewidencjonowane na kasie fiskalnej, dlatego mogą korzystać ze zwolnienia zgodnie z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia. Z uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że nie ma podstaw do odmowy zwolnienia z ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej.
„W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że Spółka nie ma obowiązku ewidencji świadczenia usług parkingowych rejestrowanych przez automat płatniczy zainstalowany na parkingu – za pomocą kasy rejestrującej do 31 grudnia 2024 r. na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 40 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.