Czy zwrot środków z funduszu remontowego podlega opodatkowaniu?

Skutki podatkowe otrzymania zwrotu środków z funduszu remontowego / Skutki podatkowe otrzymania zwrotu środków z funduszu remontowego / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych środków nie stanowi przychodu i nie musi być uwzględniany w rozliczeniu rocznym PIT-37.

Zwrot środków z funduszu remontowego

Wnioskodawczyni jako członek spółdzielni mieszkaniowej otrzymała zwrot środków zgromadzonych na funduszu remontowym, odpowiadający dokonanym przez nią wpłatom, pomniejszonym o bieżące wydatki remontowe. Kwota ta nie zawierała odsetek. Spółdzielnia przelała środki bezpośrednio na konto kobiety i wystawiła PIT-11, w którym ujęto środki stanowiące rozliczenie funduszu remontowego. Zwrot ten był wynikiem zawiązania wspólnoty mieszkaniowej i przekazania zgromadzonych środków na indywidualny rachunek właściciela lokalu.

W związku z tym podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy kwota ujęta w bloku F. Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i czy należy ją ująć jako przychód w rozliczeniu rocznym. Jednocześnie kobieta argumentowała, że zwrot środków z funduszu remontowego nie powinien zostać uznany za przychód i nie powinien podlegać opodatkowaniu.

Skutki podatkowe otrzymania zwrotu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zwrot środków z funduszu remontowego nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy w swojej interpretacji odwołał się do art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wymienionych w ustawie. Dodatkowo przywołał art. 11 ust. 1, który definiuje, co należy rozumieć przez przychody, oraz art. 20 ust. 1, który opisuje przychody z innych źródeł. W kontekście zwrotu środków z funduszu remontowego odniósł się także do przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które regulują tworzenie i rozliczanie funduszu remontowego.

W konkluzji organ stwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie skutkował dla wnioskodawczyni powstaniem przysporzenia majątkowego. Nie powstał u niej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, nie musi ona uwzględniać tego dochodu jako przysporzenia majątkowego skutkującego zapłatą podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym PIT-37.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.142.2024.2.AS

Podatki
Czy cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża na utrzymanie rodziny podlegają opodatkowaniu?
03 lip 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych przez męża na osobisty rachunek żony, przeznaczonych na pokrywanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem wspólnego gospodarstwa domowego, nie stanowi darowizny. W związku z tym cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?
28 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że tego typu usługi kulturalne spełniają kryteria zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy można skorygować zawyżoną stawkę VAT na kasie fiskalnej?
26 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca nie ma prawa do dokonania korekty, w przypadku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży towarów z zawyżoną stawką VAT, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.

Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?
24 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?
20 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
14 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
14 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?
13 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?
13 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...