Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z VAT wynagrodzenia za uczestnictwo w zajęciach sportowych
Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zwróciła się do KIS spółka prowadząca klub sportowy. W ramach klubu, uczestnicy rywalizowali w zajęciach podstaw sportów walki oraz trójboju siłowego, zgodnie z zasadami określonymi przez Międzynarodową Federację Trójboju Siłowego (IPF). Działania spółki nie były skierowane na osiąganie zysków a wszystkie wypracowane środki były reinwestowane w działalność klubu.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w zajęciach sportowych podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Uważał, że wynagrodzenie podlega zwolnieniu z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. Twierdził, że usługi są ściśle związane ze sportem, konieczne do jego uprawiania, i świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym, przy jednoczesnym spełnieniu warunku, że nie są nastawione na osiąganie zysków.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja świadczenia usług obejmuje każde działanie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Następnie KIS wyjaśniła, że art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie dla usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym, świadczonych przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Zwolnienie jest możliwe, jeśli usługi te są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub wychowania fizycznego, świadczone na rzecz osób uprawiających sport, a świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków. Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca spełnia wszystkie wymienione warunki, zatem może skorzystać ze wskazanego zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.