REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

szkolenie trening sesja szkoleniowa spotkanie szkoleniowe wykład prelekcja
szkolenie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile bezpośrednio wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Opłata za szkolenie, koszty dojazdu i zakwaterowania jako koszt uzyskania przychodu

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, świadczył w ramach swojej działalności usługi szkoleniowe, prelekcyjne oraz certyfikacyjne na terenie Polski i Europy. Szkolenia te obejmowały różne grupy zawodowe, od pracowników robotniczych po stanowiska inżynieryjno-techniczne. Dodatkowo, uczestniczył w programach certyfikacyjnych, przygotowywał dokumenty certyfikacyjne, a także prowadził audyty systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. W celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, zapisał się na kurs, który odbywał się w innym mieście, co wiązało się z koniecznością poniesienia kosztów dojazdu i zakwaterowania.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy opłata za szkolenie oraz wydatki związane z dojazdem na szkolenie i wydatki na nocleg w czasie weekendowych zjazdów mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Twierdził, że opłata za szkolenie może stanowić koszt uzyskania przychodu, ponieważ szkolenie jest bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług oraz materiałów dydaktycznych. W jego ocenie również wydatki związane z dojazdem na szkolenie oraz koszty zakwaterowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż są one niezbędne do uczestnictwa w szkoleniu.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, uznając, że zarówno opłata za szkolenie, jak i koszty dojazdu oraz zakwaterowania mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych, które są wyraźnie wykluczone przez przepisy.

Organ podatkowy w uzasadnieniu interpretacji potwierdził, że wydatki na szkolenie oraz związane z nim koszty dojazdu i zakwaterowania mają bezpośredni związek z działalnością gospodarczą wnioskodawcy i przyczyniają się do osiągnięcia przychodów. Wydatki te nie są wymienione w art. 23 ustawy jako wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, koszty te spełniają wszystkie przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, co uprawnia do ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.114.2024.2.MZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA