Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie sprzedaży akcji pracowniczych
Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym, którego żadne dochody nie są opodatkowane za granicą. Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyła nieodpłatnie, jako uprawniony pracownik po 27 latach pracy, akcje spółki akcyjnej. Akcje te dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi i są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Po dwudziestu trzech latach od ich nabycia tj. w grudniu 2023 roku kobieta sprzedała je za pośrednictwem biura maklerskiego. Sprzedaż akcji nie była przedmiotem działalności gospodarczej.
REKLAMA
Podatniczka uważała, że dochody uzyskane ze sprzedaży opisanych akcji podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Argumentowała, że nabyła akcje nieodpłatnie na mocy przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw przed dniem 1 stycznia 2004 r. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, kobieta skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Dochód ze sprzedaży akcji nie podlega zwolnieniu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że w przedmiotowym przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Organ podatkowy oparł swoje uzasadnienie na art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej z dnia 12 listopada 2003 r., które stanowią, że dochody ze sprzedaży akcji korzystają ze zwolnienia, jeśli równocześnie zostały spełnione następujące warunki, tj. akcje dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004 r., nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Następnie KIS zauważyła, że z przedstawionego opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że nieodpłatne udostępnianie akcji uprawnionym pracownikom spółki akcyjnej było realizowane m.in. na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zbycie akcji na rzecz uprawnionych pracowników realizowane na podstawie ww. ustawy nie było zbyciem w ramach oferty publicznej i dokonane zostało poza rynkiem giełdowym. Z uwagi na to, udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej i w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
„Podsumowanie: dochód uzyskany przez Panią w 2023 r. ze sprzedaży akcji nie podlega zwolnieniu określonemu w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji dochód ze sprzedaży tych akcji podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.