Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup złomu poza granicami Polski a PCC
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąc podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i prowadząc księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. W ramach swojej działalności firma zajmuje się skupem złomu, który jest kupowany od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Transakcje te są realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych, a nabyty złom jest przywożony na terytorium Polski.
REKLAMA
Firma była zdania, że zakup złomu poza granicami Polski nie podlega opodatkowaniu PCC. Argumentowała, że umowa sprzedaży podlega temu podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, spółka skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Skutki podatkowe nabycia złomu za granicą
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem, potwierdzając, że zakup złomu poza granicami Polski nie podlega opodatkowaniu PCC, ponieważ zarówno przedmiot umowy, jak i miejsce jej zawarcia znajdują się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Organ podatkowy, opierając się na art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazał, że umowy sprzedaży podlegają opodatkowaniu PCC, jeżeli w chwili zawarcia umowy przedmiot znajduje się na terytorium Polski lub jeśli rzecz będąca przedmiotem umowy znajduje się za granicą, ale czynność została dokonana na terytorium Polski przez nabywcę mającego siedzibę w Polsce.
W przedmiotowej sprawie zakup złomu odbywa się za granicą, a umowa nabycia towaru jest również zawierana poza granicami Polski. Dlatego zarówno warunek dotyczący lokalizacji przedmiotu umowy, jak i miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej nie są spełnione. Z tego względu, zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC.
„Z treści wniosku wynika, że przedmiot zakupu (towar) znajduje się za granicą, czynność zakupu też ma miejsce za granicą. Zatem opisane we wniosku nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.