Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Przekazywanie upominków dzieciom pracowników
Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jako pracodawca wypłacający wynagrodzenia, pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. W ramach polityki kadrowej stara się podnosić standardy zatrudnienia, oferując różne benefity, aby zwiększyć swoją atrakcyjność dla pracowników. Jednym z planowanych benefitów jest przekazywanie drobnych prezentów dzieciom pracowników z okazji świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Dzień Dziecka, a także innych wyjątkowych okoliczności. Prezenty te, o wartości kilkudziesięciu złotych, będą finansowane ze środków obrotowych spółki i nie będą wynikać z umów o pracę, regulaminów ani innych aktów wewnętrznych spółki.
REKLAMA
Firma była zdania, że świadczenia w postaci przekazywanych dzieciom pracowników prezentów z okazji niektórych świąt okolicznościowych, nie będą stanowić dla pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji na spółce, jako na pracodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika związane z obliczeniem i pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z powyższego tytułu, stosownie do art. 32 ust. 1 ww. ustawy. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, spółka skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Prezenty dla dzieci pracowników nie są przychodem
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.
Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował przepisy ustawy o PIT, zwracając szczególną uwagę na definicje przychodu, w tym przychodu ze stosunku pracy oraz przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Organ przywołał również orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które podkreśla, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód. W szczególności świadczenia takie muszą stanowić realne przysporzenie majątkowe, co w przedmiotowym przypadku nie zachodzi.
Następnie KIS stwierdziła, że skoro otrzymanie prezentów nie będzie wynikało ani z zawartych umów o pracę, regulaminów, ani innych aktów wewnętrznych funkcjonujących u pracodawcy, nie będzie też stanowiło wynagrodzenia za świadczoną przez pracowników pracę, to co do zasady czynność ta może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość upominków, które spółka będzie przekazywała na rzecz dzieci pracowników, nie będzie stanowiła dla pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy.
„Tym samym na Państwu – jako płatniku – w związku z wydawaniem upominków dzieciom pracowników nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wynikający z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.