Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż używanych rzeczy przez osobę prywatną
Wnioskodawca, nieprowadzący działalności gospodarczej, w roku podatkowym 2023 dokonał sprzedaży rzeczy osobistego użytku za pośrednictwem platformy internetowej. Zbycie każdej z nich nastąpiło, co najmniej po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym dana rzecz została nabyta. Sprzedaż nie była prowadzona w celach zarobkowych, a sprzedawane przedmioty były dla mężczyzny już nieużyteczne (zbędne). Co więcej, rzeczy te nie były wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Mężczyzna korzystał z nich wyłącznie do celów prywatnych.
REKLAMA
Zainteresowany był zdania, że opisane przez niego zbycie przedmiotów nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Argumentował, że sprzedaż rzeczy po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie stanowi źródła przychodu. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska mężczyzna, skierował do organu podatkowego zapytanie, czy jego interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Skutki podatkowe sprzedaży rzeczy używanych
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedmiotowa sprzedaż nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Tym samym uzyskany z tego tytułu przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Wyjaśnił, że w przypadku, gdy sprzedaż rzeczy nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej ustawy.
Z kolei, przychód uzyskany ze sprzedaży rzeczy po terminie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, nie generuje przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż rzeczy po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie stanowi źródła przychodu.
REKLAMA
„Zatem stwierdzić należy, że skoro – jak Pan wskazał - wszystkie ww. rzeczy były kupowane w celach osobistych na własne potrzeby i w posiadaniu każdej z tych rzeczy był Pan powyżej pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym je nabył, to ich sprzedaż nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym uzyskany z tego tytułu przychód w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.