Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi podologiczne a zwolnienie od VAT
Spółka oferująca usługi podologiczne oraz zabiegi plastyki wałów okołopaznokciowych ubiega się o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W ramach działalności podmiot oferuje usługi świadczone przez lekarza, pielęgniarkę i podologa. Usługi obejmują m.in. zabieg wycięcia nadmiaru skóry wokół paznokcia, profilaktykę antybiotykoterapii oraz po zabiegową opiekę. Plastyka wałów okołopaznokciowych umożliwia trwałe wyleczenie zaawansowanych zmian, a zabieg wykonywany jest u pacjentów, u których rozpoznano schorzenia zdefiniowane według klasyfikacji kodu ICD takich jak m.in.: choroby paznokcia, wrastający paznokieć, czy oddzielenie się płytki paznokciowej.
REKLAMA
Firma argumentowała, że po uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów leczniczych wszystkie wykonywane przez nią usługi w tym usługi podologiczne wykonywane przez podologa korzystać będą ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, skierowała do organu podatkowego zapytanie, czy jej interpretacja przepisów jest zgodna z obowiązującym prawem.
Zwolnienie od podatku usług podologicznych
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, jako usługi z zakresu opieki medycznej.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu, oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez przedstawicieli określonych zawodów medycznych. Niespełnienie, chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.
REKLAMA
Następnie organ doszedł do wniosku, że opisane we wniosku usługi podologiczne w tym wykonywanie zabiegów plastyki wałów okołopaznokciowych będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają zarówno przesłankę podmiotową – będą świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej – jak i przesłankę przedmiotową – stanowią usługi z zakresu opieki medycznej, których celem jest poprawa zdrowia pacjenta (zabieg wykonywany jest w celu terapeutycznym), a więc służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
„W konsekwencji, wykonywane w ramach Państwa działalności usługi podologiczne, plastyki wałów około paznokciowych spełniać będą warunki zwolnienia od podatku od towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.