Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych. Mężczyzna ukończył czteroletnie zagraniczne studia z zakresu medycyny chińskiej, w tym z zakresu akupunktury (program studiów obejmował również dietetykę), jednakże nie posiada polskich dokumentów potwierdzających nabycie przedmiotowych kwalifikacji. Podatnik nie jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą i nie świadczy usług w ramach działalności leczniczej. Co więcej, nie jest związany z żadnym podmiotem leczniczym na terenie, którego wykonywana jest działalność lecznicza.
REKLAMA
Zainteresowany twierdził, że świadczone przez niego usługi akupunktury i zaleceń dietetycznych powinny być uznane za usługi medyczne służące profilaktyce, ochronie, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, realizowane w ramach wykonywania zawodu medycznego. Z tego powodu, argumentował, że są one zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Aby jednak upewnić się co do słuszności swojego stanowiska, zwrócił się do organu podatkowego o oficjalną interpretację.
Usługi nie korzystają ze zwolnienia od VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że świadczone przez wnioskodawcę usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o działalności leczniczej. Zaznaczył, że zwolnienia od podatku VAT dotyczą usług w zakresie opieki medycznej, które muszą być ściśle związane z leczeniem. W świetle prawa, aby skorzystać ze zwolnienia, usługi muszą być wykonane przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, co oznacza, że osoby te muszą posiadać formalne kwalifikacje w określonym zakresie medycznym.
REKLAMA
„Analiza okoliczności zdarzenia przyszłego i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że nie zostanie spełniona przesłanka podmiotowa wskazana w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy. Powyższe wynika z faktu, że nie posiada Pan oficjalnie uznanych w Polsce kwalifikacji do wykonywania usług objętych zakresem wniosku (nie posiada Pan w Polsce prawa do wykonywania zawodu odpowiednio lekarza, pielęgniarki, psychologa, czy innego zawodu medycznego, tak więc nie jest Pan na podstawie przepisów szczególnych uprawniony do wykonywania zawodów medycznych). Oznacza, to, że powyższych usług nie będzie Pan świadczyć w ramach zawodów medycznych, o których mowa art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej” - wskazał organ.
Szczegółowa analiza stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa pozwoliła organowi dojść do wniosku, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Zwolnienie takie przysługuje jedynie usługom świadczonym w ramach wykonywania zawodów medycznych przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych. Wnioskodawca, mimo posiadania wykształcenia w dziedzinie medycyny chińskiej, nie został uznany za wykonującego zawód medyczny w rozumieniu polskich przepisów, co dyskwalifikuje go z możliwości skorzystania ze zwolnienia.
„Podsumowując, świadczone przez Pana usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz usługi zaleceń dietetycznych nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu medycznego” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.