Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie usług masażu leczniczego a zwolnienie z podatku VAT
Obywatelka Ukrainy mieszkająca w Polsce, zwróciła się do KIS wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania VAT usług masażu leczniczego. Przed agresją Rosji na Ukrainę, prowadziła w swoim kraju praktykę z zakresu masażu leczniczego jako główne źródło zarobkowania. Obecnie, chciałaby kontynuować swoją działalność w Polsce, wykorzystując zdobyte kwalifikacje i doświadczenie.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała, czy usługi masażu leczniczego, które zamierza świadczyć w Polsce, będą zwolnione z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.
Uważała, że jako posiadaczka dyplomu medycznego i uprawnień do wykonywania zawodu felczera na Ukrainie, oraz w związku z rozpoczęciem nauki w polskiej szkole masażu, kwalifikuje się do skorzystania ze zwolnienia z VAT dla usług masażu leczniczego jako usług medycznych.
Odpowiedź organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na postawione pytanie wskazała, że dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT, konieczne jest spełnienie zarówno przesłanki podmiotowej, jak i przedmiotowej określonej w przepisach, co nie miało miejsca w sytuacji wnioskodawczyni.
Organ podatkowy wyjaśnił, że przesłanka podmiotowa wiąże się z osobą wykonującą usługę – musi być to osoba wykonująca zawód medyczny zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. W przypadku wnioskodawczyni, nie potwierdzono, że jej kwalifikacje zostały oficjalnie uznane w Polsce, co było konieczne do uznania jej za osobę wykonującą zawód medyczny. Organ podatkowy wskazał jednocześnie, że przesłanka przedmiotowa, dotycząca charakteru świadczonej usługi tj. fakt, że usługa musi służyć profilaktyce, ratowaniu życia lub zdrowia, została spełniona, co jednak było niewystarczające dla możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku.
"W świetle obowiązujących przepisów ustawy świadczone usługi masażu, które – jak Pani wskazała będą stanowić usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, z uwagi na to, że nie posiada Pani stosownych dokumentów wydanych przez polskie Ministerstwo Zdrowia potwierdzających uprawnienia (kwalifikacje) do wykonywania zawodu technika masażysty uzyskanego w Polsce, nie będą mogły korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy."- podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.