Czy wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne oraz catering dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na artykuły spożywcze/higieniczne oraz catering
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, a także współpracuje z innymi osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie umów cywilnoprawnych. Aby pozyskać i zatrzymać wykwalifikowany personel, firma gwarantuje wysokie standardy związane z zatrudnieniem i warunkami około zatrudnieniowymi. W związku z tym spółka regularnie nabywa i nieodpłatnie udostępnia różnego rodzaju artykuły spożywcze i higieniczne na rzecz swoich pracowników, z których mogą korzystać w dowolnym momencie w trakcie wykonywania zadań, jak również, w trakcie przerw. Raz na jakiś czas organizowany jest również catering dla pracowników, na którym jedzenie podawane jest w formie szwedzkiego stołu. Organizacja cateringu, przekazanie na rzecz pracowników artykułów spożywczych i higienicznych finansowane jest ze środków obrotowych spółki.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup artykułów spożywczych i higienicznych oraz cateringu w opisanym stanie faktycznym.
Firma była zdania, że wydatki przez nią ponoszone zarówno obecnie, jak i w przyszłości na zakup artykułów spożywczych i higienicznych, oraz cateringu stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Argumentowała, że przedmiotowe wydatki mają na celu zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy, zwiększenie ich motywacji oraz efektywniejsze wykorzystanie ich czasu, co powinno pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie spółki i na możliwość generowania przez nią przychodów podatkowych.
Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że spółka ma prawo zaliczyć poniesione wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne oraz catering udostępniane w siedzibie podczas pracy pracownikom do kosztów uzyskania przychodów.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Wyjaśnił, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
REKLAMA
„Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy, zauważyć należy, że opisane w zdarzeniu przyszłym wydatki poniesione na artykuły spożywcze, higieniczne oraz catering w części dotyczącej Pracowników (osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także współpracujące ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) spełniają kryteria przesłanki pozytywnej zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, tj. związku ponoszonych wydatków z osiąganiem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła” - wskazał organ.
KIS stwierdziła, że wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne oraz catering, udostępniane pracownikom, spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodu, ponieważ pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, wpływając pozytywnie na kondycję i samopoczucie pracowników, co z kolei zwiększa ich efektywność oraz wydajność pracy. Ponadto, organ zaznaczył, że wydatki te nie należą do kategorii kosztów reprezentacji, wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Przedmiotowe wydatki są w istocie „kosztami pracowniczymi” podobnymi w swej naturze do innych świadczeń płacowych oraz pozapłacowych dokonywanych na rzecz pracowników.
„Odnosząc powyższe rozważania do opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że Spółka ma prawo zaliczyć poniesione wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne oraz catering, udostępniane w siedzibie Spółki podczas pracy Pracownikom do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te nie stanowią kosztów reprezentacji, o których w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Nie podlegają także wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.