REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uniknąć kasy fiskalnej przy świadczeniu usług wymiany oleju?

mechanik, wymiana oleju
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnicy świadczący usługi wymiany oleju silnikowego w pojazdach samochodowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, pod warunkiem nieprzekroczenia określonego limitu rocznego obrotu w wysokości 20 000.

Wymiana oleju a obowiązek używania kasy fiskalnej 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który w ramach prowadzonej działalności oferuje usługi wymiany oleju silnikowego w pojazdach samochodowych. Usługi skierowane są zarówno do podmiotów gospodarczych, dla których sprzedaż dokumentowana jest fakturami, jak i do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dla których sprzedaż ewidencjonowana jest bez użycia kasy fiskalnej. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy w kontekście nieprzekroczenia w roku poprzedzającym wartości sprzedaży na rzecz osób fizycznych w wysokości 20 000 zł, nadal kwalifikuje się do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej w roku bieżącym.

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że w roku 2023 nie przekroczył wspomnianego limitu obrotu, natomiast usługi wymiany oleju silnikowego nie zostały wyłączone ze zwolnienia w rozporządzeniu ministra finansów. W związku z tym podatnik stwierdził, że nadal kwalifikuje się do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

KIS: zwolnienie z kasy fiskalnej dla obrotu który nie przekracza 20 tyś.

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. KIS uznała, że spełnione zostały wszystkie kryteria do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej przez podatnika. Na wstępie, organ podatkowy odwołał się do art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi generalną zasadę dotyczącą obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dla podatników dokonujących sprzedaży na rzecz określonych grup odbiorców. Z przepisu tego wynika, że podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. 

KIS przytoczyła również odpowiednie przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które precyzują warunki zwolnień z tego obowiązku. Organ wskazał, że zwolnienia dotyczą podatników, których obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

KIS podkreśliła, że wnioskodawca spełnił warunki do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących, ponieważ jego obrót ze sprzedaży na rzecz wskazanych grup odbiorców nie przekroczył wymaganej kwoty 20 000 zł w poprzednim roku podatkowym. KIS posłużyła się również pomocniczym odwołaniem do definicji naprawy oraz przeglądu technicznego z internetowego słownika języka polskiego, by podkreślić, że usługi świadczone przez wnioskodawcę nie były związane z naprawą pojazdów ani z badaniami oraz przeglądami technicznymi, a tym samym kwalifikowały się do zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.30.2024.1.AMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA