REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

przychód ze stosunku pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy a PIT

Wnioskodawcą jest pracodawca, który rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zakwestionował zwolnienie w sądzie pracy. Sąd I instancji orzekł, że zwolnienie było niezgodne z prawem, więc przywrócił pracownika do pracy na dotychczasowych warunkach i zasądził wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy. Pracodawca, postępując zgodnie z żądaniem sądu, przywrócił pracownika do pracy i wypłacił mu zasądzone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, włączając w to trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. 

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy wypłacone na podstawie wyroku sądu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy i czy w związku z tym, jako płatnik, ma obowiązek pobrania z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy oraz odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne. Stanowisko pracodawcy opiera się na przekonaniu, że wypłacone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest bezpośrednio związane ze stosunkiem pracy i powinno być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

KIS: wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega PIT

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez pracodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wyraźnie wymienionych w ustawie jako zwolnione z opodatkowania, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Organ podkreślił, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy, co było zgodne z definicją przychodu określoną w art. 12 ust. 1 tejże ustawy. 

Wynagrodzenie pracownika, jak wskazał organ, należało traktować jako wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub  ekwiwalent, co obejmowało wynagrodzenia zasadnicze, dodatki, nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Z tego powodu, według organu, takie wynagrodzenie nie stanowiło odszkodowania zwolnionego z opodatkowania, lecz stanowiło przychód podlegający opodatkowaniu. Ponadto, organ podatkowy odwołał się również do przepisów kodeksu pracy, wskazując na art. 57 § 1, który mówi o prawie pracownika do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1064.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA