REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

prezenty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Prezent okolicznościowy dla pracowników a PIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która zamierza przekazywać swoim pracownikom prezenty okolicznościowe w różnych sytuacjach, takich jak osiągnięcie określonego stażu pracy, zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka, odejście z pracy, śmierć bliskiej osoby, czy z okazji świąt. Prezenty mają stanowić formę gratulacji, uhonorowania pracownika, wyrażenia podziękowania bądź złożenia kondolencji, bez związku z wykonywaną przez nich pracą ani jej rezultatami. Prezenty będą finansowane ze środków obrotowych firmy i wręczane podczas uroczystych spotkań wraz z oficjalnymi podziękowaniami lub życzeniami. 

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy wręczane prezenty będą stanowiły dla pracowników przychód ze stosunku pracy i czy w związku z tym na wnioskodawcy, jako płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych, ciążył będzie obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Spółka uznała, że upominki przekazywane okazjonalnie pracownikom nie stanowią wynagrodzenia ze stosunku pracy i w związku z tym nie ciążą na niej obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

KIS: prezenty okolicznościowe nie stanowią przychodu ze stosunku pracy

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że prezenty okolicznościowe dla pracowników nie stanowiły przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS podkreśliła, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia mające swoje źródło w stosunku pracy, w tym zarówno wprost wynikające z umowy o pracę, jak i inne nieodpłatne świadczenia. Jednakże, prezenty okolicznościowe wręczane przez pracodawcę nie wpisały się w przytoczoną definicję, ponieważ nie stanowiły wynagrodzenia za pracę. Organ podatkowy odwołał się do definicji darowizny zawartej w kodeksie cywilnym, podkreślając, że darowizna zakłada bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego, co oznacza, że nie ma ona charakteru wynagrodzenia za pracę. W kontekście wręczanych prezentów okolicznościowych, KIS zauważyła, że ich cel (np. uhonorowanie pracownika, wyrażenie podziękowań czy kondolencji) oraz fakt, iż nie są one bezpośrednio związane z wykonywaną pracą ani jej rezultatami, klasyfikuje je jako darowiznę.

Dodatkowo, KIS odwołała się do wyjątków od zasady powszechności opodatkowania. Organ podatkowy wyjaśnił, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, kluczowym argumentem było również odwołanie się do orzecznictwa przez KIS, w tym do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który rozstrzygnął, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane od pracodawcy mogą być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że decydujące znaczenie miała tutaj nie intencja obdarowania, ale obiektywna ocena, czy świadczenie stanowi realne przysporzenie majątkowe dla pracownika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.39.2024.2.DJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA