REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

rozliczenie pit jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

Umorzenie kredytu byłych małżonków

Wnioskodawczyni zawarła umowę kredytu hipotecznego z pewnym bankiem w 2002 roku oraz kolejną umowę kredytu hipotecznego z tym samym bankiem w 2008 roku. Pierwszy kredyt był zaciągnięty na budowę domu jednorodzinnego, a drugi na zakup lokalu mieszkalnego oraz refinansowanie wcześniejszego kredytu hipotecznego. W 2020 roku kobieta i jej małżonek zawarli umowę majątkową o ustanowieniu rozdzielności majątkowej oraz umowę o częściowym podziale majątku wspólnego oraz darowizny. Umowa ta określa, że wnioskodawczyni będzie odpowiedzialna za spłatę kredytu hipotecznego.

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 roku małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód. Bank zaproponował ugody dotyczącej spłaty pozostałej kwoty kredytu, która została podpisana przez Panią i byłego małżonka. Zgodnie z tą ugodą, bank zwalnia kredytobiorców z długu w wysokości określonej kwoty.

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy całkowite lub częściowe umorzenie długu kredytowego będzie zwolnione z opodatkowania. Była przekonana, że umorzenie kredytu spełnia warunki rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 roku dotyczącego zaniechania poboru podatku od umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, co pozwala na całkowite zwolnienie z opodatkowania.

Należy zapłacić podatek dochodowy od całości umorzonej kwoty 

REKLAMA

Organ podatkowy w swojej odpowiedzi na zapytanie wnioskodawcy wyjaśnił, że umorzenie długu z kredytu hipotecznego z 2008 roku nie kwalifikuje się do zwolnienia z opodatkowania. Argumentacja Dyrektora KIS opierała się na interpretacji przepisów, wskazując, że zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie jedynie w przypadku kredytów zaciągniętych na jedną inwestycję mieszkaniową. W analizowanym przypadku, kredyt został wykorzystany zarówno na refinansowanie poprzedniego zadłużenia, jak i na zakup nowej nieruchomości, co nie spełnia wymogów rozporządzenia.

"Skoro kredyt zaciągnięty w 2008 r. dotyczy dwóch różnych inwestycji mieszkaniowych (domu i lokalu mieszkalnego), zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe nie znajdzie zastosowania do przychodu związanego z umorzeniem wierzytelności z tytułu tego kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie Pani zatem zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od całości umorzonej kwoty." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS jasno wskazuje, że umorzenie części długu z tytułu kredytu hipotecznego z 2008 roku, z uwagi na jego cel i sposób wykorzystania, nie kwalifikuje się do zaniechania poboru podatku. To rozstrzygnięcie podkreśla istotę dokładnego rozumienia przepisów podatkowych oraz warunków, które muszą być spełnione, aby móc skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA