Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi na rzecz słuchaczy uniwersytetu III wieku
Publiczna uczelnia jest czynnym podatnikiem VAT. Uchwałą senatu uczelni powołano uniwersytet trzeciego wieku, który jest jednostką organizacyjną uczelni i nie jest odrębnym podmiotem prawnym. Uniwersytet trzeciego wieku nie jest również odrębnym od uczelni podatnikiem VAT. Do głównych zadań uniwersytetu należą m.in. aktywizacja intelektualna, społeczna i fizyczna słuchaczy, nabywanie lub poszerzanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z różnych dziedzin, a także szerzenie profilaktyki zdrowotnej 50+. Pobierana opłata za wpisowe i czesne w ramach uniwersytetu trzeciego wieku uprawnia słuchacza do korzystania m.in. z wykładów, seminariów, czy warsztatów. Usługi na rzecz słuchaczy będą świadczyć pracownicy uczelni oraz zaproszeni prelegenci.
REKLAMA
Uczelnia była zdania, że opłaty wnoszone przez słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku z tytułu wpisowego i czesnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT, ponieważ są świadczone przez uczelnię publiczną, a także są usługami w zakresie kształcenia. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Zwolnienie od podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że usługi świadczone przez uczelnię na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zaznaczył, że aby móc skorzystać ze zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, dany podmiot musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe lub świadczyć usługi w zakresie kształcenia jako uczelnia, jednostka naukowa Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy. Niespełnienie, chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
„Opis sprawy wskazuje, że mają Państwo status publicznej uczelni (...), która została powołana Rozporządzeniem Rady Ministrów z (...) o utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły (...) w A. Tym samym, jesteście Państwo uczelnią publiczną w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że spełniają Państwo przesłankę podmiotową wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy” - wskazał organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że usługi świadczone przez uczelnię dla słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za wpłacone opłaty z tytułu wpisowego i czesnego spełniają definicję „usług kształcenia” w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT. Tym samym spełniona została również przesłanka przedmiotowa zwolnienia.
„Podsumowując, usługi, które Uczelnia świadczy na rzecz słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.