Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Rekompensata za niewykonane umowy jako koszt uzyskania przychodu
Wnioskodawca, polska spółka komandytowa, zajmująca się hurtową sprzedażą, miała zawarte umowy typu futures z niemiecką spółką. Umowy dotyczyły zakupu i odbioru oleju w przyszłości po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy. Wnioskodawca twierdził, że w wyniku wojny na Ukrainie i działań rządów krajów UE, w tym Polski, cena rynkowa oleju znacznie spadła. Wnioskodawca postanowił nie realizować umów i przystąpił do negocjacji. Ostatecznie umowy nie zostały zrealizowane, a wnioskodawca został obciążony rekompensatą.
REKLAMA
Czy wydatki związane z zapłatą rekompensaty stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT?
Wnioskodawca uważał, że wydatki z tytułu rekompensaty kwalifikują się jako koszt uzyskania przychodu, argumentując to zgodnością z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Wskazywał na spełnienie kryteriów określonych w przepisach: poniesienie wydatku, jego definitywność, związek z działalnością gospodarczą, celowość wydatku, właściwe udokumentowanie oraz to, że wydatek nie znajduje się w wyjątkach z art. 16 ust. 1 ustawy CIT.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy potwierdził, że rekompensata stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu. Wskazano, że wydatek ten spełnia wszystkie kryteria kosztów uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 1 ustawy CIT, nie podlegając wyłączeniom z art. 16 ust. 1 ustawy.
Organ podkreślił, że decyzja wnioskodawcy o niewykonaniu umów była racjonalna i miała na celu osiągnięcie przychodów oraz zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. Zaznaczono, że rekompensata zapłacona przez wnioskodawcę nie była związana z wadami towaru czy zwłoką w dostawie, lecz wynikała z decyzji o odstąpieniu od umów z uwagi na zmianę okoliczności rynkowych.
Podsumowując, Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że rekompensata za niewykonane umowy z powodu spadku cen oleju, w konsekwencji działań zewnętrznych, stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA