REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

spółka biznes firma umowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Rekompensata za niewykonane umowy jako koszt uzyskania przychodu

Wnioskodawca, polska spółka komandytowa, zajmująca się hurtową sprzedażą, miała zawarte umowy typu futures z niemiecką spółką. Umowy dotyczyły zakupu i odbioru oleju w przyszłości po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy. Wnioskodawca twierdził, że w wyniku wojny na Ukrainie i działań rządów krajów UE, w tym Polski, cena rynkowa oleju znacznie spadła. Wnioskodawca postanowił nie realizować umów i przystąpił do negocjacji. Ostatecznie umowy nie zostały zrealizowane, a wnioskodawca został obciążony rekompensatą.

REKLAMA

Czy wydatki związane z zapłatą rekompensaty stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT?

Wnioskodawca uważał, że wydatki z tytułu rekompensaty kwalifikują się jako koszt uzyskania przychodu, argumentując to zgodnością z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT. Wskazywał na spełnienie kryteriów określonych w przepisach: poniesienie wydatku, jego definitywność, związek z działalnością gospodarczą, celowość wydatku, właściwe udokumentowanie oraz to, że wydatek nie znajduje się w wyjątkach z art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Organ podatkowy potwierdził, że rekompensata stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu. Wskazano, że wydatek ten spełnia wszystkie kryteria kosztów uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 1 ustawy CIT, nie podlegając wyłączeniom z art. 16 ust. 1 ustawy.

Organ podkreślił, że decyzja wnioskodawcy o niewykonaniu umów była racjonalna i miała na celu osiągnięcie przychodów oraz zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. Zaznaczono, że rekompensata zapłacona przez wnioskodawcę nie była związana z wadami towaru czy zwłoką w dostawie, lecz wynikała z decyzji o odstąpieniu od umów z uwagi na zmianę okoliczności rynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że rekompensata za niewykonane umowy z powodu spadku cen oleju, w konsekwencji działań zewnętrznych, stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.753.2023.1.SG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA