REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

maluch plus przedszkole żłobek przedszkola przedszkolaki żłobki żłobczaki dziecko dziecka dzieci
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ośrodek organizuje zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci

Wnioskodawcą w sprawie jest ośrodek, będący instytucją kultury utworzoną przez gminę samorządową. Działa na podstawie statutu z głównymi zadaniami skupiającymi się na rozbudzaniu zainteresowań kulturalnych oraz kształtowaniu nawyków aktywnego uczestnictwa w kulturze. W ramach swojej działalności, ośrodek organizuje zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci, mające na celu rozwój umiejętności motorycznych i społecznych poprzez muzykę i taniec.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości zwolnienia z podatku VAT opłat za uczestnictwo w zajęciach dla dzieci, z uwagi na ich charakter kulturalny. Stanowisko wnioskodawcy oparte było na przekonaniu, że zajęcia te, poprzez promowanie sztuki wśród najmłodszych i umożliwianie prezentacji na występach galowych, kwalifikują się jako usługi kulturalne. Wnioskodawca argumentował, że zajęcia te są integralną częścią kultury lokalnej i spełniają warunki do skorzystania ze zwolnienia z VAT.

Zajęcia kwalifikują się do zwolnienia z VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że zajęcia organizowane przez ośrodek kwalifikują się do zwolnienia z VAT, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował przepisy dotyczące zwolnień dla usług kulturalnych, odnosząc się do definicji działalności kulturalnej określonej w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zauważono, że działalność Ośrodka wpisuje się w tę definicję, ponieważ przyczynia się do tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

"Tym samym, w świetle przedstawionych okoliczności sprawy, świadczone przez Państwa usługi polegające na organizacji zajęć ruchowo-tanecznych dla dzieci należy uznać za usługi kulturalne w rozumieniu ar. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.

W konsekwencji należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa - samorządową instytucję kultury – usługi kulturalne polegające na organizacji zajęć ruchowo-tanecznych dla dzieci, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z ar. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Interpretacja ta stanowi potwierdzenie, że działalność kulturalna prowadzona przez samorządowe instytucje kultury, takie jak w omawianym przypadku, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, co wspiera rozwój kultury i dostępność działań kulturalnych dla najmłodszych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA