REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

technologie, powierzchnia reklamowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udostępnianie powierzchni reklamowej a PIT

Wnioskodawcą jest spółka, która jest podatnikiem CIT oraz rezydentem podatkowym w Polsce. W ramach swojej działalności spółka świadczy usługi związane z zarządzaniem, optymalizacją i sprzedażą powierzchni reklamowej na stronach internetowych partnerów. Działalność realizowana jest za pomocą zaawansowanych technologii, w tym skryptów umożliwiających automatyczne zarządzanie emisją reklam. Partnerzy, zarówno rezydenci, jak i nierezydenci podatkowi, otrzymują wynagrodzenie za udostępnienie powierzchni reklamowej na swoich stronach internetowych. Cały proces jest zautomatyzowany i opiera się na zaawansowanych narzędziach technologicznych, wymagających od firmy dostępu do kodu stron internetowych partnerów.

REKLAMA

Spółka zwróciła się do KIS z pytaniem, czy wynagrodzenie wypłacane partnerom będących zagranicznymi rezydentami podatkowymi za udostępnianie powierzchni reklamowej podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, a co za tym idzie, czy spółka jako płatnik ma obowiązek poboru tego podatku. Wnioskodawca uznał, że wynagrodzenie wypłacone i mające zostać wypłacone partnerom będącym zagranicznymi rezydentami podatkowymi nie stanowi wynagrodzenia za usługi wymienione w ww. przepisach ustawy o CIT i PIT, a tym samym nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w Polsce. Spółka uważa, że nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu dochodów uzyskiwanych przez partnerów na terytorium Polski.

KIS: przychody nierezydentów z reklam nie podlegają PIT

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. KIS uznała, że przychody uzyskiwane przez nierezydentów z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowej pod skryptem wnioskodawcy nie mieściły się w kategorii przychodów wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie ze stanowiskiem organu, przychody nie były związane bezpośrednio z usługami doradczymi, księgowymi, badaniem rynku, usługami prawnymi, reklamowymi itd., które są wymienione w przepisie jako przykłady świadczeń podlegających opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. KIS przyjęła, że analiza treści umowy oraz charakteru świadczeń jest niezbędna do zakwalifikowania danej usługi do odpowiedniej kategorii opodatkowania. Według KIS, usługi związane z udostępnieniem powierzchni reklamowej przez partnerów pod skryptem wnioskodawcy nie zawierały istotnych elementów charakterystycznych dla świadczeń wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5. Świadczenia miały inny charakter, bliższy umowie najmu lub dzierżawy.

Dodatkowo, organ podatkowy oparł swoją decyzję również na jednolitym orzecznictwie sądów administracyjnych, które podkreślają konieczność szerokiego rozumienia niektórych pojęć usługowych, ale jednocześnie podkreślają potrzebę dokładnej analizy charakteru świadczeń w kontekście przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1073.2023.4.JK2

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA