Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?
REKLAMA
REKLAMA
Przekazywanie środków w ramach nakładów na wspólny dom
Wnioskodawca wraz z żoną posiadają wspólność majątkową, mając odrębne rachunki bankowe. Wspólnie budują dom i opłacają faktury wystawione przez wykonawców. Płatności te realizowane są głównie z rachunku bankowego mężczyzny. Przed opłaceniem faktur, żona przelewa mężowi odpowiednią kwotę na jego rachunek. Pieniądze przekazywane na konto wnioskodawcy nie są ani darowizną, ani nie są włączeniem do wspólnoty majątkowej. Kobieta otrzymała środki pieniężne od swojego ojca tytułem darowizny (są jej wkładem na ww. wydatki). Natomiast, rachunek męża traktowany jest jako rachunek techniczny do przelewów.
REKLAMA
Mężczyzna argumentował, że pieniądze przekazywane przez żonę nie zostały mu darowane, więc nie ma potrzeby zgłaszania ich do właściwego urzędu skarbowego. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Brak obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom nie kwalifikuje się jako darowizna, z uwagi na to mężczyzna nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Podkreślił, że zgodnie z prawem, obowiązek podatkowy z tytułu darowizn powstaje tylko w przypadkach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, oraz że przekazywane środki nie spełniają kryteriów darowizny, gdyż są przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z budową wspólnego domu. Zaznaczył również, że zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie są zobowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, co w tym przypadku realizowane jest poprzez wspólne finansowanie budowy domu.
REKLAMA
„W omawianej sprawie – jak wskazał Pan we wniosku – środki otrzymywane od żony na Pana konto nie stanowią darowizny na Pana rzecz ani też nie są włączeniem do wspólnoty majątkowej. Skoro Państwa intencją jest jedynie opłacenie faktur wystawionych przez wykonawców budujących Państwa wspólny dom, a nie wzbogacenie się Pana, kosztem majątku Pana żony, to w świetle powołanych przepisów prawa, brak jest podstaw do stwierdzenia, że z tytułu przelewania przez Pana żonę środków pieniężnych na Pana konto (jako wkład na budowę wspólnego domu), na gruncie podatku od spadków i darowizn powstają jakiekolwiek obowiązki podatkowe” - wskazał organ.
W konkluzji organ stwierdził, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.