Czy zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich skutkuje utratą prawa do opodatkowania estońskim CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa powierniczych rachunków deweloperskich
Spółka od stycznia 2023 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT). Firma oraz jej udziałowcy nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Podmiot w przyszłości zamierza poszerzyć swoje usługi o działalność deweloperską. W związku z tym będzie zobowiązany do zawarcia umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich. Firma nie będzie miała powiązania o charakterze powierniczym z kupującym ani z bankiem. Po wykonaniu inwestycji zgodnie z zawartą umową nastąpi sprzedaż nieruchomości.
REKLAMA
W ocenie spółki zawarcie przez nią umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich nie będzie skutkowało utratą prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, stan ten nie będzie wyczerpywał negatywnie znamion warunku dotyczącego braku udziałów w kapitale innych spółek opisanym w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Jednakże, w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Prawo do opodatkowania estońskim CIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich nie skutkuje utratą przez spółkę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Wyjaśnił, że opodatkowaniu w formie ryczałtu nie może podlegać podatnik, który posiada m.in. inne prawa majątkowe związane z prawem do otrzymania świadczenia jako beneficjent stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Z uwagi na to, podatnik, który jest uczestnikiem stosunku prawnego opartego na powiernictwie, i któremu z takiego stosunku przysługują prawa do otrzymania świadczenia, nie może być opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek.
Następnie organ zauważył, że sam fakt zawarcia przez spółkę deweloperskich rachunków powierniczych nie wypełnia dyspozycji art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Wraz z zawarciem rachunku powierniczego z bankiem podmiot nie uzyskuje zysku ze stosunku prawnego o charakterze powierniczym, lecz staje się dysponentem środków pieniężnych gromadzonych na tym rachunku wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej.
„Odnosząc powyższe do istoty problemu omawianej sprawy, uznać należy, że zawarcie deweloperskich umów powierniczych nie skutkuje utratą przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek w myśl art. 28j ust. 1 pkt 5 updop” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.