Czy sprzedaż samochodu po śmierci małżonka podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż samochodu po śmierci małżonka a PIT
Wnioskodawczyni od czerwca 1978 r. do sierpnia 2023 r. (śmierć męża) pozostawała w małżeńskiej wspólnocie majątkowej. W październiku 2018 r. małżonkowie kupili samochód osobowy, który był częścią małżeńskiego majątku wspólnego. Po śmierci męża umowa częściowego działu spadku z sierpnia 2023 r. sporządzona między wdową a córkami przewidywała, że auto będzie wyłącznie jej własnością. W związku z tym dwie pełnoletnie córki oddały matce bezpłatnie swoje części spadku, czyli po 1/6 wartości samochodu. W październiku 2023 r. ze względów osobistych kobieta zdecydowała się sprzedać pojazd za kwotę 60.000 złotych.
REKLAMA
Kobieta, podejmując decyzję o sprzedaży, była przekonana, że nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, ponieważ auto nabyła do majątku wspólnego w momencie zakupu i sprzedała je po ponad 5 latach od nabycia. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż samochodu po śmierci męża, nabytego z majątku wspólnego, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Brak opodatkowania podatkiem dochodowym
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że sprzedaż samochodu nabytego z majątku wspólnego po śmierci małżonka, nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz Kodeksu cywilnego. Przywołał również uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której sąd stwierdził, że: „dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków".
REKLAMA
W dalszej części interpretacji organ wyjaśnił, że z uwagi na fakt, że art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT zawiera podobne regulacje w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz odpłatnego zbycia innych rzeczy, a jedyną różnicą jest okres posiadania, po którego upływie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, praw majątkowych oraz innych rzeczy nie powstaje, to argumentacja zawarta w ww. uchwale NSA, odnosząca się do majątku dorobkowego małżonków (całego, bezudziałowego majątku), ma zastosowanie również do odpłatnego zbycia rzeczy.
„Z wniosku wynika, że samochód został nabyty do majątku wspólnego małżonków, a wspólność małżeńska jest wspólnością bezudziałową. Skoro z uwagi na wspólność majątkową nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia ruchomości, to nie można też przyjąć, że po śmierci małżonka drugi z małżonków ponownie nabył udział w ruchomości w drodze dziedziczenia po zmarłym mężu, jak też w drodze działu spadku (częściowego działu spadku), skoro ruchomość wchodziła wcześniej do wspólnego majątku małżeńskiego” - wskazał organ.
Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że sprzedaż samochodu nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.