REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na samochód rajdowy kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów?

samochód
samochód
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z korzystaniem z samochodu rajdowego, jego zakupem, wytwarzaniem oraz eksploatacją nie będą stanowiły dla wnioskodawcy w całości kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z działalnością marketingową i promocyjną firmy.

Wydatki na samochód a koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawcą jest spółka, działająca w ramach grupy deweloperskiej, która zajmuje się działalnością marketingową i promocyjną mającą na celu zwiększenie rozpoznawalności marki. Firma wykorzystuje w tym celu samochód rajdowy, który jest specjalnie obrandowany znakami towarowymi dewelopera. Samochód jest używany przez zatrudnionego na umowę cywilnoprawną kierowcę rajdowego, biorącego udział w wyścigach krajowych i międzynarodowych. Informacje o wyścigach są przekazywane w mediach społecznościowych. Spółka planuje zakupić również lub wytworzyć własny samochód rajdowy, dostosowany wyłącznie do jazdy na torze i nieprzystosowany do użytku publicznego.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy wydatki związane z obecnym korzystaniem z samochodu rajdowego, jak również przyszłe wydatki, związane z zakupem/wytworzeniem oraz eksploatacją własnego samochodu rajdowego, kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów. Wnioskodawca twierdzi, że ponoszone wydatki są ściśle związane z działalnością marketingową i promocyjną, służąc zwiększeniu rozpoznawalności marki. Spółka wskazała, że wydatki są niezbędne do prowadzenia działalności i mają bezpośredni wpływ na zwiększenie przychodów firmy, a zatem powinny być w pełni uznane za koszty podatkowe. 

KIS: wydatki na działania związane z rajdami nie stanowią kosztów podatkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki wnioskodawcy na działania związane z rajdami samochodowymi nie spełniały kryteriów kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie były bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą, nie służyły osiągnięciu, zachowaniu lub zabezpieczeniu przychodów, a także posiadały charakter reprezentacyjny, który nie był uznawany za koszt podatkowy. KIS wyjaśniła, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni związek z dążeniem do osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła. W przypadku wydatków związanych z uczestnictwem w rajdach samochodowych, organ stwierdził, że związek ten jest zbyt odległy i warunkowy. KIS uznała, że wydatki nie były bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą wnioskodawcy ani nie przyczyniły się bezpośrednio do wzrostu przychodów.

Organ uznał, że rajdy, w których uczestniczył wnioskodawca, były organizowane przez inne podmioty i nie były skierowane do potencjalnych klientów wnioskodawcy. Organ podkreślił, że wydatki nie służyły zwiększeniu popytu na produkty lub usługi wnioskodawcy wśród jego grupy docelowej. Dodatkowo, KIS rozważyła, czy wydatki można uznać za koszty reklamy. Jednakże organ stwierdził, że działania wnioskodawcy nie mieściły się w zakresie pojęciowym reklamy, która miała na celu rozpowszechnianie wiedzy o produktach firmy. Organ uznał, że wydatki bardziej odpowiadały charakterowi reprezentacji, która nie jest kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.500.2023.4.DD

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA