REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

rośliny, kwiaty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w związku z ich dostawą, pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji a VAT

Wnioskodawczyni jest kolekcjonerką ozdobnych roślin domowych, które hobbystycznie uprawia na parapetach okiennych oraz regałach. Kobieta sprzedaje nadwyżki roślin z własnej kolekcji, czyli te, które są w jej kolekcji powyżej 1 miesiąca. Zainteresowana nie jest rolnikiem ryczałtowym ani nie prowadzi w tym celu działalności gospodarczej. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej branży. Pierwsza sprzedaż roślin z jej kolekcji odbyła się w kwietniu 2021 r. Łączna wartość sprzedaży roślin w tym miesiącu to około 200 zł. Sprzedaż ta w żadnym roku nie przekroczyła kwoty dozwolonej proporcjonalnie bez podatku, tj. 200.000 zł. Ponadto, kolekcjonerka nie wykonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy od sprzedawanych roślin, które są nadwyżkami z kolekcji, jest zobowiązana odprowadzać podatek VAT.

Kobieta była zdania, że sprzedaż własnej nadwyżki roślin nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku gdy łączna jej wartość w danym roku podatkowym nie przekroczy 200.000 zł. Argumentowała, że do ww. kwoty można skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, co oznacza brak konieczności odprowadzania podatku VAT do urzędu skarbowego.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia od VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Zaznaczył, że zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy: „zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku". Wyjaśnił, że o ile podatnik nie przekroczył kwoty sprzedaży określonej na podstawie ww. uregulowania, to ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia tej kwoty, pod warunkiem, że nie dokonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy KIS doszła do wniosku, że dokonywana przez kobietę sprzedaż roślin z własnej kolekcji stanowi podstawę do uznania jej za podatniczkę podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącą działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży towarów w sposób ciągły w celach zarobkowych - tym samym, czynność sprzedaży ww. roślin, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W dalszej części interpretacji organ potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

REKLAMA

„W konsekwencji, należy zgodzić się z Panią, że może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w prowadzonej działalności gospodarczej opisanej we wniosku. Prowadzi Pani działalność gospodarczą tj. sprzedaż roślin z własnej kolekcji, która nie została wyłączona ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 13 ustawy. Ponadto, łączna wartość sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej w 2023 r. nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Jednocześnie ponownie podkreślić należy, że utraci Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży, w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, określonej w art. 113 ust. 1 ustawy lub gdy zacznie Pani wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy" - wskazał organ.

W konkluzji, KIS odniosła się do części stanowiska podatniczki, zgodnie z którym sprzedaż własnych nadwyżek roślin nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podkreślił, że pojęcie niepodlegania danej czynności opodatkowaniu podatkiem VAT nie jest tożsame z pojęciem możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT, a w związku z tym z brakiem obowiązku odprowadzania VAT do właściwego urzędu skarbowego. W podsumowaniu organ stwierdził, że czynność sprzedaży roślin z własnej kolekcji w przedmiotowej sprawie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w związku z ich dostawą.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006456512,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-29-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0114-KDIP1-3-4012-648-2023-4-PRM.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA