REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

rośliny, kwiaty
rośliny, kwiaty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w związku z ich dostawą, pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż nadwyżki roślin z własnej kolekcji a VAT

Wnioskodawczyni jest kolekcjonerką ozdobnych roślin domowych, które hobbystycznie uprawia na parapetach okiennych oraz regałach. Kobieta sprzedaje nadwyżki roślin z własnej kolekcji, czyli te, które są w jej kolekcji powyżej 1 miesiąca. Zainteresowana nie jest rolnikiem ryczałtowym ani nie prowadzi w tym celu działalności gospodarczej. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej branży. Pierwsza sprzedaż roślin z jej kolekcji odbyła się w kwietniu 2021 r. Łączna wartość sprzedaży roślin w tym miesiącu to około 200 zł. Sprzedaż ta w żadnym roku nie przekroczyła kwoty dozwolonej proporcjonalnie bez podatku, tj. 200.000 zł. Ponadto, kolekcjonerka nie wykonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy od sprzedawanych roślin, które są nadwyżkami z kolekcji, jest zobowiązana odprowadzać podatek VAT.

Kobieta była zdania, że sprzedaż własnej nadwyżki roślin nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku gdy łączna jej wartość w danym roku podatkowym nie przekroczy 200.000 zł. Argumentowała, że do ww. kwoty można skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, co oznacza brak konieczności odprowadzania podatku VAT do urzędu skarbowego.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia od VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Zaznaczył, że zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy: „zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku". Wyjaśnił, że o ile podatnik nie przekroczył kwoty sprzedaży określonej na podstawie ww. uregulowania, to ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia tej kwoty, pod warunkiem, że nie dokonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy KIS doszła do wniosku, że dokonywana przez kobietę sprzedaż roślin z własnej kolekcji stanowi podstawę do uznania jej za podatniczkę podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącą działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży towarów w sposób ciągły w celach zarobkowych - tym samym, czynność sprzedaży ww. roślin, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W dalszej części interpretacji organ potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

REKLAMA

„W konsekwencji, należy zgodzić się z Panią, że może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w prowadzonej działalności gospodarczej opisanej we wniosku. Prowadzi Pani działalność gospodarczą tj. sprzedaż roślin z własnej kolekcji, która nie została wyłączona ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 13 ustawy. Ponadto, łączna wartość sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej w 2023 r. nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Jednocześnie ponownie podkreślić należy, że utraci Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku przekroczenia wartości sprzedaży, w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, określonej w art. 113 ust. 1 ustawy lub gdy zacznie Pani wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy" - wskazał organ.

W konkluzji, KIS odniosła się do części stanowiska podatniczki, zgodnie z którym sprzedaż własnych nadwyżek roślin nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podkreślił, że pojęcie niepodlegania danej czynności opodatkowaniu podatkiem VAT nie jest tożsame z pojęciem możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT, a w związku z tym z brakiem obowiązku odprowadzania VAT do właściwego urzędu skarbowego. W podsumowaniu organ stwierdził, że czynność sprzedaży roślin z własnej kolekcji w przedmiotowej sprawie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w związku z ich dostawą.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006456512,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-29-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0114-KDIP1-3-4012-648-2023-4-PRM.html

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA