REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie prezesa zarządu spółki szwajcarskiej jest opodatkowane w Polsce?

Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
zaliczka na pit 2024 podatek dochodowy pracownika umowa o pracę kalkulator
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie osoby pełniącej funkcję Prezesa Zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest opodatkowane zarówno w Polsce, jak i Szwajcarii, ale zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji między Polską a Szwajcarią zwolnione jest z opodatkowania w Polsce, z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Funkcja prezesa zarządu w spółce z siedzibą w Szwajcarii

Wnioskodawca jest osobą fizyczną z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, mając stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Pełni on funkcję prezesa zarządu w spółce z siedzibą w Szwajcarii, która jest rezydentem podatkowym w Szwajcarii. Wnioskodawca został powołany na stanowisko prezesa zarządu na podstawie uchwały zgromadzenia udziałowców spółki i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu tej funkcji.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, podatnik chciał się dowiedzieć, czy wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce oraz Szwajcarii, czy stosuje się metodę wyłączenia z progresją dla dochodów z tytułu pełnienia tej funkcji oraz czy przy obliczaniu efektywnej stawki podatkowej należy sumować wszystkie osiągane przychody w Polsce.

Wnioskodawca uważał, że jego wynagrodzenie będzie opodatkowane w obu krajach, ale zwolnione z opodatkowania w Polsce zgodnie z Konwencją. Dochody te powinny być opodatkowane w Polsce metodą wyłączenia z progresją. Z kolei przy obliczaniu stawki podatkowej, powinien sumować wszystkie przychody opodatkowane w Polsce.

Wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu szwajcarskiej spółki jest zwolnione z opodatkowania w Polsce

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Uznał, że dochód uzyskiwany przez osobę fizyczną, która pełni funkcję prezesa zarządu rady zarządzającej spółki szwajcarskiej, mającej siedzibę w Szwajcarii, podlega opodatkowaniu zarówno w Szwajcarii, jak i w Polsce zgodnie z art. 16 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dodatkowo, wynagrodzenie uzyskiwane przez osobę pełniącą funkcję prezesa zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest zwolnione z opodatkowania w Polsce na mocy art. 23 ust. 1 lit. a) Konwencji. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowana zostanie metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany z funkcji prezesa zarządu będzie zsumowany z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu w Polsce, a opodatkowanie będzie obliczane na podstawie skali podatkowej.

"W świetle powyżej przedstawionych informacji oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że uzyskiwane przez Pana wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa zarządu rady zarządzającej spółki mającej siedzibę w Szwajcarii podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 16 Konwencji polsko - szwajcarskiej, tj. w Szwajcarii i w Polsce. Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji, wynagrodzenie będzie zwolnione z opodatkowania w Polsce. Zastosowanie będzie miała metoda o unikaniu podwójnego opodatkowania wyrażona w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. metoda wyłączenia z progresją. Obliczając podatek do opodatkowania winien Pan zsumować dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy z dochodami zwolnionymi na podstawie ww. Konwencji." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej jest spójna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego oraz Konwencją między Polską a Szwajcarią. Organ podatkowy prawidłowo zastosował przepisy, zapewniając wnioskodawcy jasne wytyczne do prawidłowego rozliczenia dochodów z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu. Wnioskodawca może być pewny, że jego wynagrodzenie, choć opodatkowane w Szwajcarii, będzie zwolnione z opodatkowania w Polsce, z zachowaniem zasad wyłączenia z progresją.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA