REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie prezesa zarządu spółki szwajcarskiej jest opodatkowane w Polsce?

Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
zaliczka na pit 2024 podatek dochodowy pracownika umowa o pracę kalkulator
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie osoby pełniącej funkcję Prezesa Zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest opodatkowane zarówno w Polsce, jak i Szwajcarii, ale zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji między Polską a Szwajcarią zwolnione jest z opodatkowania w Polsce, z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Funkcja prezesa zarządu w spółce z siedzibą w Szwajcarii

Wnioskodawca jest osobą fizyczną z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, mając stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Pełni on funkcję prezesa zarządu w spółce z siedzibą w Szwajcarii, która jest rezydentem podatkowym w Szwajcarii. Wnioskodawca został powołany na stanowisko prezesa zarządu na podstawie uchwały zgromadzenia udziałowców spółki i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu tej funkcji.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, podatnik chciał się dowiedzieć, czy wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce oraz Szwajcarii, czy stosuje się metodę wyłączenia z progresją dla dochodów z tytułu pełnienia tej funkcji oraz czy przy obliczaniu efektywnej stawki podatkowej należy sumować wszystkie osiągane przychody w Polsce.

Wnioskodawca uważał, że jego wynagrodzenie będzie opodatkowane w obu krajach, ale zwolnione z opodatkowania w Polsce zgodnie z Konwencją. Dochody te powinny być opodatkowane w Polsce metodą wyłączenia z progresją. Z kolei przy obliczaniu stawki podatkowej, powinien sumować wszystkie przychody opodatkowane w Polsce.

Wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu szwajcarskiej spółki jest zwolnione z opodatkowania w Polsce

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Uznał, że dochód uzyskiwany przez osobę fizyczną, która pełni funkcję prezesa zarządu rady zarządzającej spółki szwajcarskiej, mającej siedzibę w Szwajcarii, podlega opodatkowaniu zarówno w Szwajcarii, jak i w Polsce zgodnie z art. 16 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dodatkowo, wynagrodzenie uzyskiwane przez osobę pełniącą funkcję prezesa zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest zwolnione z opodatkowania w Polsce na mocy art. 23 ust. 1 lit. a) Konwencji. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowana zostanie metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany z funkcji prezesa zarządu będzie zsumowany z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu w Polsce, a opodatkowanie będzie obliczane na podstawie skali podatkowej.

"W świetle powyżej przedstawionych informacji oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że uzyskiwane przez Pana wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa zarządu rady zarządzającej spółki mającej siedzibę w Szwajcarii podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 16 Konwencji polsko - szwajcarskiej, tj. w Szwajcarii i w Polsce. Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji, wynagrodzenie będzie zwolnione z opodatkowania w Polsce. Zastosowanie będzie miała metoda o unikaniu podwójnego opodatkowania wyrażona w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. metoda wyłączenia z progresją. Obliczając podatek do opodatkowania winien Pan zsumować dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy z dochodami zwolnionymi na podstawie ww. Konwencji." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej jest spójna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego oraz Konwencją między Polską a Szwajcarią. Organ podatkowy prawidłowo zastosował przepisy, zapewniając wnioskodawcy jasne wytyczne do prawidłowego rozliczenia dochodów z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu. Wnioskodawca może być pewny, że jego wynagrodzenie, choć opodatkowane w Szwajcarii, będzie zwolnione z opodatkowania w Polsce, z zachowaniem zasad wyłączenia z progresją.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA