Czy bezpłatne noclegi w podróży służbowej podlegają opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Bezpłatne noclegi w podróży służbowej a PIT
Podatnik będący pracodawcą, który delegował swoich pracowników na podróże służbowe zwrócił się do KIS z pytaniem, czy w przypadku zapewnienia pracownikom bezpłatnego noclegu w trakcie podróży służbowej, firma powinna traktować to jako przychód pracownika i odpowiednio naliczać oraz pobierać zaliczki na podatek dochodowy.
REKLAMA
Wnioskodawca sugerował, że skoro podróż służbowa i związane z nią koszty, takie jak nocleg, są niezbędne do wykonania obowiązków pracowniczych, to świadczenie to nie powinno być uznane za przychód podlegający opodatkowaniu.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy, w oparciu o art. 775 Kodeksu pracy oraz art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznał, że pracownicy, wykonując zadania służbowe poza stałym miejscem pracy, nie uzyskują przychodu z nieodpłatnych świadczeń w przypadku skorzystania z bezpłatnego noclegu.
Zgodnie bowiem z art. 775 Kodeksu pracy: "Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową."
REKLAMA
Natomiast jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas: a)podróży służbowej pracownika, b)podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13"
W związku z tym, pracodawca nie miał obowiązku naliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy od wartości tego świadczenia. Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie to przysługuje do wysokości limitów określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.