REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga dla seniora dotyczy podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą?

seniorzy emerytura pieniądze
seniorzy emerytura pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma prawa do ulgi dla seniora za okres od lutego do marca 2023 roku, gdyż nie spełniała wymaganego warunku dotyczącego ubezpieczeń społecznych z tytułu tej działalności.

Przyznanie świadczenia emerytalnego

Od 1991 roku wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako jednoosobowa firma, opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej. W styczniu 2022 roku, po ukończeniu 60 roku życia, zyskała uprawnienia do otrzymywania emerytury. W lutym 2023 roku złożyła wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego, a decyzja o jego przyznaniu zapadła w kwietniu 2023. W lutym i marcu 2023 roku wnioskodawczyni była zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, pomimo otrzymania emerytury od lutego 2023 roku. Po kwietniu 2023 roku, nie zawiesiła działalności gospodarczej ani nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała, czy mogła korzystać z ulgi dla seniora za okres od lutego do marca 2023 roku, czyli od złożenia wniosku o emeryturę do miesiąca przed pierwszą wypłatą świadczenia.

Kobieta argumentowała, że miała prawo do ulgi dla seniora za luty i marzec 2023 roku, gdyż w tym okresie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej. Wskazała na art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako podstawę prawną dla swojego stanowiska.

Przychody wnioskodawczyni z działalności gospodarczej nie korzystają ze zwolnienia podatkowego

REKLAMA

Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą i opodatkowana była podatkiem dochodowym według skali podatkowej. Jednakże Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawczyni nie spełniła warunku ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności gospodarczej w okresie od lutego do marca 2023 roku, co jest niezbędne do skorzystania z ulgi. Stwierdził, że przychody wnioskodawczyni z działalności gospodarczej w tym okresie nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Odnosząc zacytowane przepisy na grunt przedstawionego przez Panią zdarzenia należy wskazać, że wobec złożenia przez Panią korekty deklaracji ZUS za luty i marzec bez wykazanych w nich Pani składek na ubezpieczenia społeczne za te miesiące i otrzymania z ZUS zwrotu nadpłaconych składek za luty i marzec nie spełniła Pani jednego z podstawowych warunków umożliwiających skorzystanie przez Panią z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie podlega Pani bowiem ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Tym samym otrzymane przez Panią przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w okresie od lutego do marca 2023 r. nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego jest zgodne z przepisami prawa podatkowego. Organ prawidłowo zinterpretował regulacje dotyczące ulgi dla seniora oraz warunki jej stosowania. Wnioskodawczyni nie spełniła wymaganego warunku dotyczącego ubezpieczeń społecznych, co było decydujące dla odrzucenia jej wniosku o zwolnienie podatkowe. Organ również wyjaśnił, jak przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych wpłynęły na decyzję w sprawie ulgi podatkowej.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA