Czy ulga dla seniora dotyczy podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą?
REKLAMA
REKLAMA
Przyznanie świadczenia emerytalnego
Od 1991 roku wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako jednoosobowa firma, opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej. W styczniu 2022 roku, po ukończeniu 60 roku życia, zyskała uprawnienia do otrzymywania emerytury. W lutym 2023 roku złożyła wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego, a decyzja o jego przyznaniu zapadła w kwietniu 2023. W lutym i marcu 2023 roku wnioskodawczyni była zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, pomimo otrzymania emerytury od lutego 2023 roku. Po kwietniu 2023 roku, nie zawiesiła działalności gospodarczej ani nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała, czy mogła korzystać z ulgi dla seniora za okres od lutego do marca 2023 roku, czyli od złożenia wniosku o emeryturę do miesiąca przed pierwszą wypłatą świadczenia.
Kobieta argumentowała, że miała prawo do ulgi dla seniora za luty i marzec 2023 roku, gdyż w tym okresie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej. Wskazała na art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako podstawę prawną dla swojego stanowiska.
Przychody wnioskodawczyni z działalności gospodarczej nie korzystają ze zwolnienia podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą i opodatkowana była podatkiem dochodowym według skali podatkowej. Jednakże Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawczyni nie spełniła warunku ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności gospodarczej w okresie od lutego do marca 2023 roku, co jest niezbędne do skorzystania z ulgi. Stwierdził, że przychody wnioskodawczyni z działalności gospodarczej w tym okresie nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"Odnosząc zacytowane przepisy na grunt przedstawionego przez Panią zdarzenia należy wskazać, że wobec złożenia przez Panią korekty deklaracji ZUS za luty i marzec bez wykazanych w nich Pani składek na ubezpieczenia społeczne za te miesiące i otrzymania z ZUS zwrotu nadpłaconych składek za luty i marzec nie spełniła Pani jednego z podstawowych warunków umożliwiających skorzystanie przez Panią z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie podlega Pani bowiem ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Tym samym otrzymane przez Panią przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w okresie od lutego do marca 2023 r. nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Stanowisko organu podatkowego jest zgodne z przepisami prawa podatkowego. Organ prawidłowo zinterpretował regulacje dotyczące ulgi dla seniora oraz warunki jej stosowania. Wnioskodawczyni nie spełniła wymaganego warunku dotyczącego ubezpieczeń społecznych, co było decydujące dla odrzucenia jej wniosku o zwolnienie podatkowe. Organ również wyjaśnił, jak przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych wpłynęły na decyzję w sprawie ulgi podatkowej.
Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.