REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zajęcia programowania i robotyki dla dzieci podlegają zwolnieniu z VAT?

sztuczna inteligencja robot uczenie maszynowe równania matematyczne równanie czarna tablica kreda si ai
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zajęcia z programowania i robotyki dla dzieci, nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jako usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym i podstawowym, ponieważ nie spełniają one kryteriów kształcenia powszechnego.

Zwolnienie z VAT zajęć z programowania i robotyki dla dzieci

Przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą w branży edukacyjnej, skoncentrowaną na organizowaniu zajęć z programowania i robotyki dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Zajęcia, które prowadził obejmowały budowanie robotów z klocków, silników i czujników, a następnie programowanie ich. Celem zajęć było rozwijanie wiedzy i umiejętności dzieci w zakresie informatyki i robotyki, a także wspieranie ich umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Zajęcia odbywały się w wynajętych salach w szkołach, przedszkolach lub ośrodkach kultury i stanowiły dodatkową formę edukacji poza regularnymi lekcjami szkolnymi.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca, jako osoba prowadząca te zajęcia, zawierał umowy bezpośrednio z rodzicami uczniów i był odpowiedzialny za własną działalność. Posiadał odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia tych zajęć, w tym ukończone studia podyplomowe w zakresie informatyki i techniki. Oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, pracował równocześnie jako nauczyciel w publicznej szkole podstawowej, ucząc wychowania fizycznego, informatyki i techniki.

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług dla świadczonych przez niego osobiście usług w postaci prowadzenia zajęć z informatyki i robotyki.

Stanowisko organy podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że usługi prowadzenia zajęć z informatyki i robotyki przez przedsiębiorcę nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie to jest możliwe wyłącznie dla usług prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczonych przez nauczycieli. Zaznaczył również, że dla zastosowania tego zwolnienia konieczne jest spełnienie zarówno przesłanki podmiotowej (usługodawca musi być nauczycielem) jak i przedmiotowej (rodzaj świadczonych usług musi dotyczyć usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji).

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że chociaż wnioskodawca posiada odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne i pracuje jako nauczyciel, to świadczone przez niego usługi nie spełniają kryteriów kształcenia powszechnego. Zajęcia te, mimo że mogą wpisywać się w program nauczania przedszkoli i szkół podstawowych, mają charakter doraźny i są związane z konkretnymi potrzebami uczestników (rozwijaniem zainteresowań dzieci), a nie z przekazywaniem wiedzy dotyczącej obszernego i zróżnicowanego zakresu dziedzin edukacji. W rezultacie, takie zajęcia nie mogą być uznane za kształcenie powszechne na poziomie przedszkolnym i podstawowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.595.2023.3.MGO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA